Článek
„Můžeme si dovolit utratit jenom to, co si vyděláme, a není možné žít dlouhodobě na dluh. To, že jsme tak v poslední době žili, je špatně a je potřeba ten stav napravit. I když to bolí lidem to takhle říct, tak je to fér. Určitě by nebylo dobré dojít do stavu, kdy se nám začne hroutit systém veřejných financí,“ prohlásil k úpravě valorizací důchodů Pavel.
Doplnil, že jeho výhrady ke změně, které prezentoval zhruba v polovině března před podpisem kritizované vládní novely týkající se snížení mimořádné valorizace penzí, trvají. „Zákon snižující valorizaci penzí jsem se rozhodl podepsat, mám však stále pochybnosti o tom, zda není v rozporu s Ústavou,“ prohlásil tehdy prezident.
Opoziční hnutí ANO připravuje ústavní stížnost. Pavel v polovině března řekl, že pokud tak hnutí neučiní, chce se na Ústavní soud obrátit sám. Podle návrhu důchody od června vzrostou v průměru o 760 korun namísto původních 1770.
Každý šestý důchod na dluh
Podrobnosti ke změnám valorizací důchodů do budoucna má dnes odpoledne představit ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jurečka by rád do budoucna mimořádné valorizace nahradil měsíční dávkou, která by neovlivňovala zvyšování penzí při řádných valorizacích.
„Dlouhodobě říkáme, že se musí pamatovat na slabé a důchodce, valorizace jako takové probíhat musí. Musíme si ale uvědomit, že jsme v situaci, kdy každý šestý důchod je v současné době placen z deficitu, tedy z dluhu,“ doplnil šéf resortu vnitra Vít Rakušan (STAN).
Je si vědom, že řešení nebude populární, ale je nutné. Připomněl, že důchodovou reformu si vláda dala jako jednu z priorit.