Článek
ČT získala od kanceláře Sněmovny neúplný seznam 210 asistentů poslanců, kterých v dolní parlamentní komoře zasedá 200. Celkem působí ve Sněmovně 385 poslaneckých asistentů, někteří z nich se však brání zveřejnění.
Veřejnosti tak zůstávají utajena některá jména, jejich prozrazení by údajně bylo v rozporu s platným zněním zákona o ochraně osobních údajů.
Příbuzné zaměstnávají politici z více stran
V rozhádané Sněmovně, kde se poslanci častují nevybíravými výrazy, se zaměstnávání příbuzných táhne napříč politickými stranami.
Manželku jako svou asistentku evidoval například poslanec Jiří Bílý (ODS). "Bylo to jenom na částečný úvazek, který skončil k 31. prosinci," ospravedlňoval se Bílý. Dalším občanským demokratem, jenž dává šanci na výdělek manželce je Libor Ježek. "Každý má právo vybrat si lidi, na které je spoleh," řekl ČT Ježek.
K těm poslancům, kteří hrají "malou domů" na příbuzné je i sociální demokrat František Strnad. "Nejsem sám v této Sněmovně, kdo zaměstnává manželku," hájil se osobitě Strnad
Někteří poslanci zaměstnávají své potomky. Poslanec Antonín Sýkora (ČSSD) tak má za poradce svého syna Roberta. "Má jenom 1000 korun měsíčně," uvedl Sýkora.
Svérázně zdůvodnil spolupráci s dcerou Pavlou lidovec Jan Škopík. "Je to asi stejný způsob, jako když pekař zaměstnává svého syna, aby ho zaučil," uvedl Škopík.