Článek
„Chceme vyzvat rodiče, aby v zasažených oblastech děti do škol neposílali a nechali je doma. Školám jsme nenařídili ředitelské volno, ale když děti nepřijdou, bude to nějakým způsobem akceptováno. Myslím si, že je i v zájmu těch postižených lokalit, aby v ulicích byl v pondělí pohyb co nejmenší. Pokud voda opadne, čeká nás úklid a obnova lokalit,“ řekl novinářům ostravský primátor Jan Dohnal (ODS).
Připomněl, že doprava ve městě je ochromena, zatopeno bylo například nádraží ve Svinově a neprůjezdná je i řada silnic.
Hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), jehož úřad zřizuje střední školy, se nechal slyšet, že jejich ředitelé mohou vyhlásit ředitelské volno až na pět dní.
„Byli bychom rádi, kdyby tu kompetenci využili. Vyčleňujeme teď také školy a školky, které budou mít povinnost přijímat třeba děti záchranářů nebo i povodněmi postižených občanů. Předpokládám, že v oblastech, které zasaženy nebyly a školy jsou tam v pořádku, se bude fungovat normálně,“ řekl.
Dlouho do noci uklízeli, ráno přišla ještě větší vlna. Hradec nad Moravicí to spláchlo dvakrát po sobě
Ředitelské volno i distanční výuka
Několik středních škol ve Zlínském kraji už ředitelské volno vyhlásilo. Týká se to například Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště, Gymnázia Uherské Hradiště, Integrované střední školy Valašské Meziříčí, Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí i tamní stavební průmyslové školy. Jiné odložily pondělní výuku, některé ji zrušily a od úterka přecházejí na distanční model.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) na síti X vydal pro ředitele návod, jak mohou v mimořádných situacích postupovat. Vyhlásit ředitelské volno mají právo jen na pět dní školního roku, jenže často už zkraje školního roku mají ředitelé naplánováno, jak s ním naloží.
Řada dětí a vyučujících se zítra kvůli ničivým povodním nedostane do školy, některé školy budou muset zůstat zavřené, možná i více dní. Zatím se to týká hlavně některých oblastí v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, bohužel musíme počítat s tím, že další mohou přibývat. V tuto… https://t.co/6b7nyA48Fd
— Mikuláš Bek (@MikulasBek) September 15, 2024
Využít mohou další možnosti, kdy lze požádat o změnu organizace školního řádu z mimořádných závažných důvodů. O žádosti rozhoduje ministerstvo.
Variantou je i to, že ředitel rozhodne na základě krizového opatření podle krizového zákona o přechodu z prezenčního na distanční vzdělávání. Týká se to ale jen krajů, kde byl vyhlášen stav nebezpečí.
„V tuto chvíli je nejpodstatnější zajistit bezpečí lidí. Informace k možným úpravám v organizaci výuky rozesíláme školám i jejich zřizovatelům, pro které jsme zřídili rovněž konzultační linky,“ uvedl Bek na síti.
Ostrava bude po železnici nedostupná zřejmě celý příští týden
Pro odklad začátku akademického roku se rozhodla Masarykova univerzita v Brně. „Informace z Bezpečnostního a krizového výboru Masarykovy univerzity uvádí, že dopravní dostupnost je složitá. Spousta lidí má teď úplně jiné starosti, potýkají se s následky záplav,“ uvedl rektor univerzity Martin Bareš.
Podle něj jsou mezi postiženými nejen studenti, ale i pedagogové.
Výuku v příštím týdnu zrušila kvůli povodním i zlínská Univerzita Tomáše Bati (UTB).
Bek pro takové kroky vyjádřil pochopení. „Rozhodnutí rektorů či děkanů o posunutí začátku výuky považuji za moudré nejen s ohledem na studenty přímo zasažené povodněmi, ale také s ohledem na dopravní komplikace, které lze počátkem týdne očekávat v řadě regionů,“ napsal.
Jsme odříznuti od zbytku světa, hlásí Višňová na Frýdlantsku
Povodně 2024
Českou republiku od víkendu sužovaly vytrvalé deště, který způsobily povodně na velké části území. Nejhorší byla situace na severu Moravy, kde byla překonána i dosud nejničivější povodeň z roku 1997. Sledujte veškeré aktuální dění v on-line reportáži Novinek.