Článek
Lidé si na demonstraci přinesli transparenty odkazující na některé z kontroverzních výrazů, které Zeman v poslední době pronesl ať už na adresu ruské punkové skupiny Pussy Riot nebo o inspiraci Čínou. Následně ukázali prezidentovi pomyslnou červenou kartu.
Ministr pro lidská práva a menšiny Jiří Dienstbier (ČSSD), který rovněž dorazil na Národní třídu, se pozastavil nad tím, proč Zeman označuje tehdejší demonstraci za jednu z mnoha. Zeman podle něj ještě v roce 1989 napsal článek, v němž se vyjadřoval zcela jinak.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
S prezidentovým vyjádřením zpochybňujícím masakr na Národní třídě nesouhlasí ani dlouholetý šéf Senátu Milan Štěch, podle něhož nebylo Zemanovo vyjádření šťastné.
Někteří z demonstrantů si na červené karty připsali jasný požadavek: Demisi. Na piazzetě Národního divadla se objevily tibetské vlajky, aby připomněly nedávnou Zemanovu návštěvu Číny, na níž český prezident řekl, že nehodlá protistranu poučovat o lidských právech. Nápis na transparentu je napůl český: „Zemane, nebuďte” a dále obsahuje čínský znak. "Je to strašně sprosté slovo, které prezident použil v rozhlase. Čínsky to znamená díru do domku," řekl Právu muž držící transparent.
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg k protestu uvedl, že jej prezident vyprovokoval sám a „snad i vědomě”. Pozastavil se rovněž nad tím, jak jsou některými opouštěny myšlenky listopadové revoluce i Václava Havla.
Demonstranti se svolali prostřednictvím sociálních sítí.
Zeman v sobotu v debatě k výročí revoluce uvedl, že protest na Národní třídě byl jednou z 'x' demonstrací a zákrok Sboru národní bezpečnosti (SNB) nebyla žádná "krvavá řež".