Článek
„Ústavní činitelé se jasně postavili proti násilí, které je pácháno na běloruské veřejnosti, proti represím, a také potvrdili to, že v prvním kroku by bylo možné přepočítat hlasy pod mezinárodním dohledem jako cestu k odblokování situace, a potřebu politického dialogu,” řekl po schůzce novinářům Petříček.
Zeman jednal se spřízněnými ústavními činiteli o zahraniční politice
Běloruští občané protestují proti výsledkům prezidentských voleb, které s 80 procenty hlasů vyhrál dosavadní prezident Alexandr Lukašenko. Tamní opozice považuje volby za zfalšované. Policie proti demonstrantům tvrdě zasahuje.
Lukašenko 23. září v tajnosti složil prezidentskou přísahu pro své šesté funkční období. Petříček tehdy uvedl, že česká diplomacie nepovažuje Lukašenkovu inauguraci za legitimní, protože volby nebyly svobodné ani férové.
Vondráček: Posílíme české zastoupení v Jeruzalémě
Kromě situace v Bělorusku či česko-čínských vztahů se podle předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) účastníci schůzky dohodli na posílení českého zastoupení v Jeruzalémě v Izraeli.
„Jsem moc rád, že se mi podařilo prosadit téma posílení našeho zastoupení v Jeruzalémě, kde jsme se dohodli, že nejvhodnější by bylo umístit zde pracoviště s diplomatickým statusem,” uvedl Vondráček s tím, že Izrael to jistě ocení a o podobných krocích v poslední době uvažuje i řada dalších zemí.
Česko má ambasádu v Tel Avivu, prezident Miloš Zeman dlouhodobě prosazuje její přesunutí právě do Jeruzaléma. Čeští politici jsou k tomuto kroku zdrženliví.
Msta Pekingu: Členové Vystrčilovy delegace nesmí do Číny, podnikatelům se zavře trh
Schůzky nejvyšších státních činitelů se oproti minulosti nezúčastnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), kterého prezident kvůli jeho cestě na Tchaj-wan nepozval.