Hlavní obsah

Nejvyšší správní soud: Ukrajince, kteří získali dočasnou ochranu v jiné zemi, nelze paušálně odmítat

1:57
1:57

Poslechněte si tento článek

Ministerstvo vnitra nemůže paušálně odmítat ukrajinské žadatele o pobytové oprávnění v Česku, kteří mají nárok na dočasnou ochranu v zemích EU a získali ji již dříve v jiném státu. Konstatoval to Nejvyšší správní soud (NSS), který posuzoval případy dvou takovýchto žadatelů.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ilustrační foto ministerstva vnitra

Článek

Na soud se obrátila seniorka, která již dříve získala dočasnou ochranu v Belgii, ale do ČR se chtěla přesunout za rodinou. Druhým posuzovaným byl hluchoněmý muž, který se po začátku války dostal do Polska, kde podle svých slov podepsal „předložené papíry“, aniž by tušil, že se jedná o poskytnutí dočasné ochrany.

Ministerstvo se ani jednou z žádostí nezabývalo, a to s poukazem na tuzemskou právní úpravu, podle níž jsou nepřijatelné právě proto, že dotyční již dříve získali dočasnou ochranu jinde.

Soudní dvůr EU, na který se NSS obrátil, nicméně konstatoval, že „česká úprava odporuje právu Evropské unie“, a připomněl, že podle dohody unijních států se Ukrajinci s pobytovým oprávněním mohou přemístit i do jiného státu.

„Pokud si takto zvolí Českou republiku a současně se vzdají pobytového oprávnění v prvním členském státě, musí jim zde být vydáno oprávnění k pobytu. Žádosti o přemístění pobytu z jiného členského státu do České republiky proto nelze bez dalšího vracet bez jejich věcného posouzení,“ konstatoval soud.

Podle údajů ministerstva vnitra je nyní v Česku přes 400 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, z toho 113 tisíc mužů ve věku od 18 do 65 let a 172 tisíc žen ve stejné věkové kategorii.

Výběr článků

Načítám