Článek
Jak Právu po zasedání sedmičlenného volebního senátu řekl předseda NSS Josef Baxa, soudci dělají co mohou. Podle zákona mají vždy dvacet dnů na to, aby rozhodli o stížnosti, kterou dostali na stůl.
"Nemůžeme vyloučit, že stížnost někdo podá v poslední možném termínu, tedy 16. června. Pak musíme rozhodnout do 6. července. Budeme se snažit vše vyřídit do prvního zasedání sněmovny, v tuto chvíli to ale nemůžeme garantovat," řekl Právu Baxa.
Zatím tedy soudci rozhodují o tom, jak v jednotlivých případech postupovat. Podle mluvčí NSS Sylvy Dostálové si v některých případech žádají i volební dokumentaci, to se týká například znojemského volebního okrsku s číslem 26. "Projednáváme souběžně hned několik případů," potvrdil Baxa.
Stížností je letos víc než před čtyřmi lety
Nejvyšší správní soud o volebních stížnostech rozhoduje poprvé, vznikl totiž v roce 2003, tedy rok po minulých volbách. Do té doby rozhodoval o stížnostech Nejvyšší soud. "Mohu říci, že stížností je letos více než v roce 2002," podotkl Baxa.
K projednání volebních stížností soudci zasednou opět tento čtvrtek. Podle Dostálové ale nelze s jistotou říci, zda po čtvrtečním jednání padne konečný verdikt alespoň u jedné stížnosti. Většinu - 31 stížností - podaly fyzické osoby, pouze jednu politické hnutí Nezávislí. Podle tohoto hnutí, které zastupuje advokátka a volební lídr Jana Hamplová, poškodila Česká televize malé politické strany, když jim dala v předvolebních pořadech méně prostoru než stranám favorizovaným průzkumy veřejného mínění.