Článek
Testování ve firmách odolalo před NSS už na začátku dubna. Povinnost podrobit se testování na koronavirus podle tehdejšího verdiktu soudu vyplývá z pandemického zákona, opatření ministerstva jen upravuje podmínky a rozsah. Podle NSS ani výtěr z nosní dutiny, který je nejinvazivnější formou antigenního testování, neznamená takový zásah do integrity nebo lidské důstojnosti, aby kvůli tomu bylo nutné rezignovat na testování zaměstnanců.
Advokát David Zahumenský, který zastupoval všechny aktéry, marně u soudu dokazoval, že pandemický zákon neumožňuje podmínit přítomnost na pracovišti negativním testem. „Stejně tak neumožňuje ukládat zaměstnavateli, aby zajišťoval testy,“ tvrdil advokát.
„Systém testování je zbytečný a nepřináší žádané výsledky. Z osmi tisíc testů bylo v naší firmě 12 zachycených pozitivních. Ve firmě je víc lidí, kteří se testovat nechtějí, ale z obav se tomu podrobují. Jen dva lidé se netestují,“ prohlásil odborář Marek Mucha.
Firmy musí povinně testovat dál. Soud smetl dělníkovu žalobu
NSS už přitom na argumenty Nezávislých odborů Teva Czech Industries zastoupených advokátem Zahumenským slyšel, před dvěma týdny totiž zrušil opatření navazující na testování kvůli tomu, že ministerstvo zdravotnictví neodůvodnilo, jak nařízení přispívá k potlačování pandemie.
Minulý týden pak NSS zrušil celé mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného omezilo provoz obchodů, služeb i setkávání lidí. Zásah měl několikadenní odklad tak, aby ministerstvo mohlo opatření upravit.
Soud: Opatření na testování ve firmách bylo protizákonné. Už ale platí jiné
NSS přezkoumává opatření podle pandemického zákona. Zatím pokračuje v řízení o necelých pěti desítkách návrzích, které vyřizuje v přednostním režimu.