Článek
Počty ministerských stížností značně narostly v souvislosti s často drakonickými tresty, které soudy ukládaly za bagatelní krádeže housek nebo lahve alkoholu.
Než NS rozhodl, že se přísně mají za nouzového stavu vyhlášeného kvůli pandemii koronaviru trestat jen ti pachatelé, kteří se zmocnili například zdravotnického materiálu, poslala justice za mříže stovky drobných zlodějíčků.
Protože podstatná část dříve odsouzených už ztratila možnost podat ve lhůtě dovolání k NS, stala se ministerská stížnost pro porušení zákona jediným procesním řešením, jak původní rozsudky s vyšší trestní sazbou zvrátit.
Piráti a Starostové nevzdávají boj o další poslanecké křeslo. Obrátili se na Ústavní soud
„Až doposud bylo nutné rozhodovat u NS ve veřejných zasedáních, obesílat kvůli účasti na zasedání všechny strany řízení, nezřídka se pak veřejné zasedání konalo také za účasti obviněného eskortovaného z věznice,“ popsal mluvčí NS Petr Tomíček.
„Veřejné soudní zasedání je tak z podstaty o poznání pomalejší a ekonomicky náročnější,” dodal.
Změnu trestního řádu iniciovali sami soudci NS.
„Ze šetření ministerstva spravedlnosti vyplynulo, že NS může letos a v příštím roce očekávat stovky podaných stížností pro porušení zákona, o kterých bude potřeba v zájmu spravedlivého výsledku soudního řízení co nejdříve rozhodnout,“ upozornil Tomíček.
Sbírka obecních a krajských předpisů bude, odmítl ÚS návrh senátorů
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) stačila již podat na osm desítek stížností, dalších téměř 150 má již ministerstvo rozpracované. Soudci trestního kolegia NS zatím rozhodli o 43 stížnostech.
„Ve všech případech, ve kterých je možné už nyní informovat o výsledku řízení, konstatovaly senáty trestního kolegia NS porušení zákona v neprospěch obviněných,“ dodal Tomíček.
Zatímco v případě běžných bagatelních krádeží hrozí zlodějům dva roky vězení, pro případ nouzového stavu aplikovaly soudy přísnější paragraf s hrozícím trestem až osmi let.