Článek
Halbichova žaloba mířila jednak na ČSSD, jednak na společnost Alba, které postoupil svou pohledávku vůči sociálním demokratům advokát Zdeněk Altner. Právě Altner podepsal s ČSSD smlouvu o zastupování ve sporu o stranické sídlo. Notář Halbich tvrdil, že ke kontraktu později přistoupil společně s dalším právníkem Zdeňkem Hájkem a že za odvedenou práci nedostal zaplaceno.
U pražských soudů Halbich dlouho nemohl dosáhnout úspěchu. Altner v případu vystupoval jako svědek a Halbichovy zásluhy popíral. Notář podle něj poskytoval jen dílčí konzultace. Někdejší předseda ČSSD a nynější prezident Miloš Zeman vypověděl, že pro něj byl jediným partnerem Altner.
V roce 2009 Halbich našel zastání u Ústavního soudu, který zkritizoval justici za formalistické hodnocení smluv a konstatoval, že by bylo „zcela absurdní”, kdyby se Halbichovi nedostalo odměny. Obvodní soud pro Prahu 1 a Městský soud v Praze však právníkovi ani poté nevyhověly.
Nejvyšší soud nyní plně odkázal na stanovisko ústavních soudců. Pražský rozsudek zrušil a sám rozhodl tak, že nahradil souhlas společnosti Alba s vydáním peněz z úschovy Halbichovi. V úschově podle všeho zůstává dalších asi 16,8 milionu korun, na které uplatňují nárok dědicové zemřelého advokáta Hájka.
Altner od sociálních demokratů žádal další stamiliony korun. Podle rozhodnutí Městského soudu v Praze z března 2016 měla ČSSD zaplatit právníkovi v souvislosti se zastupováním ve sporu o Lidový dům odměnu 18,5 milionu korun a smluvní pokutu, která od podání žaloby do vynesení rozsudku činila 318 milionů korun. Téhož roku Altner zemřel. Loni pak ČSSD uspěla s dovoláním ve sporu s jeho dědici.
Nejvyšší soud spor vrátil prakticky na začátek, opět by měl rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 1. Podle rozsudku Nejvyššího soudu nebylo smluvní ujednání o odměně za právní služby dostatečně určité.