Článek
NS se sporem zabýval před dvěma měsíci, teprve nyní ale verdikt zveřejnil a vrátil spis ke krajskému soudu. Nové rozhodnutí zatím podle systému InfoSoud nepadlo.
Žalovaná příspěvková organizace již nevyvíjí žádnou činnost, existuje už jen kvůli dobíhajícím soudním sporům. Nemocnice v Ústeckém kraji provozuje akciová společnost Krajská zdravotní.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
O sterilizaci prý dlouho nevěděla
Justice se musí znovu zabývat tím, zda organizace vznesením námitky promlčení nezneužila svého práva na úkor pacientky. V době soudního rozhodování se totiž měnila ustálená judikatura. Dříve se nárok na náhradu nemajetkové újmy nepromlčoval, což se poté změnilo. Žena argumentovala také tím, že o sterilizaci dlouho nevěděla – lékaři ji ubezpečovali, že je v pořádku, i když měla potíže s dalším otěhotněním.
Soudy musí také zohlednit rozdílné odborné postavení obou stran sporu. Zatímco nemocnice má profesionální i etickou povinnost provést jakýkoliv zdravotní úkon lege artis, pacient se musí vždy primárně spolehnout na kompetentnost personálu a profesionalitu pracovních postupů.
„Na bedlivé ověření těchto aspektů věci se však soudy obou stupňů v podstatě nezaměřily,“ stojí v rozsudku NS.
Některé ženy dosáhly na odškodnění
Nechtěnými sterilizacemi žen se v minulosti zabýval ombudsman, soudy všech stupňů i Evropský soud pro lidská práva. Nad sterilizacemi oficiálně vyjádřila politování vláda Jana Fischera. V Česku šlo většinou o Romky, byly jich desítky, podle některých odhadů stovky až tisíce.
Do pololetí příštího roku má vláda dostat návrh obrysů zákona o odškodnění za protiprávní sterilizace. Peněz od státu by se pak oběti mohly dočkat ještě v tomto volebním období, které má skončit v roce 2017. Model odškodnění chystá pracovní skupina, v níž zasedají zástupci některých resortů, úřadu vlády i ochránci lidských práv.
Některým ženám se již podařilo uspět u soudů, většinou ale nezískaly tolik, kolik žádaly. Jiná žena z Ústeckého kraje například za nezákonnou sterilizaci po císařském řezu chtěla milión korun, vysoudila jen omluvu a 200 000 korun. Žena ze Znojemska, sterilizovaná v roce 1982, se kvůli promlčení musela spokojit jen s omluvou jakožto morální satisfakcí. Žádala šest miliónů. V některých případech se ženám podařilo s nemocnicemi domluvit na mimosoudním vyrovnání.