Článek
Podle soudů nebyl nárok firmy provozující wellness, koupaliště či posilovny dán ani podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci, ani podle krizového zákona. Mimořádná opatření totiž ministerstvo vydávalo podle zákona o ochraně veřejného zdraví v době nouzového stavu.
Firma se ale nevzdala a podala dovolání k Nejvyššímu soudu. A senát v čele s Davidem Vláčilem jejím argumentům popřál sluchu, jak Novinky informoval Václav Vlček z Nejvyššího soudu.
„Pokud vydalo ministerstvo zdravotnictví v době krizového stavu za účelem řešení krizové situace mimořádné opatření, byť formálně označené jako mimořádné opatření dle zákona o ochraně veřejného zdraví, jednalo se o opatření vydané dle krizového zákona a za škodu způsobenou jeho prováděním odpovídá stát krizového zákona,“ konstatoval Nejvyšší soud.
Stát se podle Nejvyššího soudu nemůže zbavit odpovědnosti jen právní kličkou. „Jinými slovy řečeno se stát nemůže zprostit své odpovědnosti za škodu dle krizového zákona pouze tím, že posuzované mimořádné opatření označí jako opatření vydávané dle zákona o ochraně veřejného zdraví,“ dodali soudci.
Případ se tak vrací na začátek k Obvodnímu soudu pro Prahu 2, který má rozhodnout znovu a lépe.