Článek
Ten například dal za jedno pololetí třem náměstkům každému z nich více než půl miliónu korun, zatímco Jan Kubice byl letos v první polovině roku mnohem střídmější a čtyři jeho náměstci dostali na odměnách shodně po 155 tisících korun.
Rozdíl mezi oběma ministry, respektive jejich náměstky tedy dělá neuvěřitelných 400 tisíc korun.
Vyplývá to z informací o platech a odměnách nejvyšších manažerů tohoto resortu za období let 2010 až 2013, které nyní Právu poskytlo vnitro.
Ve funkci byl John sice jen devět měsíců, od poloviny července 2010 do druhé poloviny dubna 2011, ale během této doby rozdával vysoké sumy nejen svým náměstkům, ale i řadě ředitelů útvarů a odborů ministerstva vnitra.
Například jen za druhé pololetí roku 2010 od něj hned tři náměstci dostali odměny v rozmezí od 550 do 580 tisíc korun, další si přilepšil za pouhé dva poslední měsíce téhož roku o 360 tisíc.
Na odměnách nejvíc šetřil Kubice
Ve srovnání s tím byli Johnův předchůdce i nástupci Martin Pecina, respektive Jan Kubice spořiví správci resortních státních peněz.
Pecina stačil v prvním funkčním období za vlády Jana Fischera do poloviny roku 2010 rozdat celkem čtyřem náměstkům odměny od 200 do 360 tisíc korun, za jeho nynějšího působení nejsou zatím výše odměn známé. Nejvíc šetřil někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a od dubna 2011 do letošního července také ministr Jan Kubice.
Za jeho působení padla na odměnách maximální částka 300 tisíc korun, kterou dostala Kubiceho pravá ruka z dob ÚOOZ a později i na vnitru, bývalý první náměstek Jaroslav Hruška. Jinak se částky určené pro náměstky pohybovaly v rozmezí od 85 tisíc, letos dostali čtyři z nich shodně 155 tisíc.
Další Johnovo prvenství
John vévodí v přidělování státních peněz, i co se týká ředitelů odborů a útvarů vnitra. Hned šest z nich si v roce 2010 přišlo na odměnách na víc než 345 tisíc korun, mezi všemi ale vyčnívá jeden z ředitelů, který v témže roce dostal na odměnách celkem dokonce 593 tisíc korun, tedy absolutně nejvíc ze všech zaměstnanců vnitra.
O koho konkrétně jde, to nelze z podkladů úřadu vyčíst, neboť k veškerým částkám vnitro nepřiřadilo žádná jména.
Od Johnova konce v křesle ministra až do současnosti se už odměny šéfům odborů a útvarů nevyšplhaly ani jednou nad 230 tisíc korun za rok, letos dokonce většina těchto manažerů dostala za Kubiceho vedení v průměru kolem 100 tisíc, pouze jeden 184 tisíc korun.
Desítky poradců
Za zmíněné tři roky se trojice ministrů obklopila kromě svých podřízených úředníků také hned třemi desítkami poradců, kteří však s několika málo výjimkami působili v resortu jen několik týdnů či měsíců.
Jejich odměny byly nesrovnatelně nižší než platy či odměny stálých vysokých funkcionářů ministerstva, v průměru se pohybovaly mezi 20 až 30 tisíci měsíčně.
Nejvíc poradců využíval dle ministerstvem poskytnuté tabulky Kubice, měl jich postupně hned čtrnáct, přičemž šest z nich si navzájem předával s Pecinou či Johnem.
Z jejich odměn je jednoznačně nejvyšší ta, kterou za šestnáct dnů práce dostal v prosinci 2010 poradce Vladimír Harazim. Tomu udělil tehdejší ministr John 86 tisíc korun.