Článek
Podle organizátorů policie také nadmíru využívá možnost přístupu k citlivým datům z mobilních telefonů občanů.
Anticenu Velkého bratra získala také sociální internetová síť Facebook, dále ministerstvo vnitra ČR a Evropská unie.
Šestý ročník předávání anticen za slídění v soukromí se uskutečnil v pražském kině Oko, kde jej opět uspořádalo sdružení Iuridicum Remedium. Facebook si jednu z cen odnesl i loňský rok. Letos porota ocenila, že "technickým nastavením i klamavou taktikou tlačí uživatele, aby k soukromým údajům ze svých profilů umožnili přístup komukoli".
Ministerstvo vnitra podle Iuridicum Remedium zase bojkotuje přípravu legislativy, která by mohla zlepšit ochranu osobních údajů při využívání kamerových systémů, odposlechů a databází DNA.
Občané proti kamerám
Evropská unie dostala cenu Velkého bratra za financování projektu INDECT, jehož cílem je vývoj systému detekce abnormálního chování. Další "medaile" putovaly k Evropské komisi za dohodu ACTA (Obchodní dohoda proti padělání) a k tvůrcům technologie GPS za potenciál ke zneužití ke sledování automobilů bez vědomí majitele. Cenu za výrok Velkého bratra si odnesl tvůrce Facebooku Mark Zuckerberg za svá slova o tom, že éra soukromí skončila.
Jedinou pozitivní cenu v klání získali občané Víru nad Svratkou na Žďársku spolu s místním obecním zastupitelstvem za to, že se postavili proti kamerovému systému ve své obci.