Článek
Představitelé České biskupské konference, Ekumenické rady církví a Federace židovských obcí v minulých dnech kampaň ČSSD připodobnili k propagandě používané totalitními režimy. [celá zpráva]
Nevidíme se jako zloději, nebo skupina společnosti, neprávem obdarovaná na úkor rodin s dětmi a starých lidí
Duka v dopise senátorům zvolil mírnější tón a zopakoval, že "kritické poznámky nejsou a nebyly namířeny proti straně ČSSD," ale jen proti formě kampaně.
"Nevidíme se jako zloději, nebo skupina společnosti, neprávem obdarovaná na úkor rodin s dětmi a starých lidí," zdůraznil kardinál, jemuž vadí, že je opomíjen princip restitucí, tedy zprůhlednit financování církví. "Nejde nám tedy o majetek jako takový, ale o vytvoření přijatelného modelu, v němž církve budou nadále svůj provoz financovat na vlastní odpovědnost," dodal v dopisu.
Uznejte chybu a pojďme spolupracovat, vyzval Duka
"Žiji v naději, že zvážíte racionální důvody oddělení financování církví od státního rozpočtu a nebudete bránit přijetí navrhovaného zákona," dodal Duka a připomněl zdrženlivý postoj zástupců ČSSD na Vysočině a ve Zlínském kraji, kteří chtěli kampaň ve svých regionech omezit.
Duka vnímal jejich pochybnosti jako vstřícné gesto. "Myslím, že je rozumné uznat určité, byť nezamýšlené, pochybení a pokusit se umírnit tyto diskuse a věnovat se skutečně závažným celospolečenským tématům, na kterých lze vzájemně spolupracovat," uzavřel list, který má pondělní datum, ač byl zveřejněn ve středu.
Zástupci obou krajů ale ještě v pondělí jakékoliv omezování kampaně odmítli. [celá zpráva]
Restituce prolamují Benešovy dekrety, tvrdí ČSSD
Zástupci ČSSD ještě před začátkem schůze zopakovali své výtky vůči návrhu a předseda komory Milan Štěch zopakoval, že návrh nemá jejich podporu. Zdůvodnili to například údajným prolomením tzv. Benešových dekretů i rozpory s Ústavou.
Návrh senátorům představila ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09). Popsala mimo jiné, jak stát dospěl k ohodnocení a soupisu majetku, který by měl být církvím vrácen. Ministryně rovněž předestřela, jak porostou náklady státu na platy duchovních, nebudou-li restituce provedeny. V roce 2015 by podle ní stát vydal na platy 1,6 miliardy, v roce 2030 by částka narostla na 2,6 miliardy.
Jiří Dienstbier (ČSSD) kritizoval normu z hlediska práva. Upozorňoval například na možnou nerovnost předchozích restituentů s nynějším návrhem. Návrh navíc podle jeho slov křivdy nezmírňuje, ale zcela odstraňuje. Rozsah vraceného majetku je prý zcela nepřiměřený. Podobně hovořil i senátor Jan Hajda (ČSSD), jeden z paragrafů prý prolamuje hranici 25. února 1948, neboť se odvolává na revizi prvorepublikové pozemkové reformy z roku 1947.
Demonstranti u Senátu
Senátor Jaromír Štětina (TOP 09) si na úvod jednání horní komory postěžoval na demonstranty proti církevním restitucím, kteří se utábořili u budovy Senátu. Upozornil, že protesty je možné pořádat až ve vzdálenosti sto metrů od sídla Senátu. Požádal proto o zjednání nápravy.
Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) reagoval prohlášením, že by Štětina na odpůrce restitucí nejraději poslal policisty s pendreky. Štěch opáčil, že žádnou demonstraci nezaznamenal.