Článek
„Vyjadřujeme hluboké znepokojení nad rostoucím vlivem Ruska v Gruzii včetně rostoucí imigrace z Ruska, posilující obchodní vazby s Ruskem a gruzínské smiřování s Ruskem, přestože Rusko válčí s Ukrajinou a okupuje pětinu gruzínského suverénního území,“ zní jeden z bodů usnesení, o kterém europarlament hlasoval 9. října.
Europoslanci Gruzii v textu vyzývají, aby rovněž zavedla vůči Rusku sankce a sladila svoji zahraniční politiku s Evropskou unií. Zároveň kritizují zákony, které podle nichž Gruzie využívá k cenzuře médií a omezování svobody projevu, jde například o zákon o rodinných hodnotách. Usnesení také podmiňuje další finanční podporu Gruzie tím, aby byly tyto zákony zrušeny.
Turek hlasoval proti usnesení, čím se postavil po bok třech dalších českých europoslanců - Kateřiny Konečné a Ondřeje Dostála (oba zvoleni za Stačilo!) a Ivana Davida z SPD.
Europoslanci hnutí ANO se zdrželi hlasování o podpoře Ukrajiny. Turek s Konečnou byli proti
Pro přitom byli všichni čeští Turkovi kolegové a kolegyně z frakce Patrioti pro Evropu, což platilo jak pro zástupce hnutí ANO včetně Kláry Dostálové či Jaroslavy Pokorné Jermanové, tak i pro Nikolu Bartůšek, která byla zvolená rovněž za Přísahu a Motoristy.
Mezi všemi Patrioty, jež sdružuje často euroskeptické strany nebo strany s kritickými postoji k pomoci Ukrajině, ale nebyl Turek sám, kdo byl proti.
Evropský parlament dnes při odpoledním hlasování přijal usnesení upozorňující na úpadek demokracie a ohrožení politického pluralismu v Gruzii.
— Europarlament přehledně (@ep_prehledne) October 9, 2024
Čeští europoslanci a europoslankyně hlasovali následovně: pic.twitter.com/uFv276l5Sw
Turek Novinkám k hlasování řekl, že měl obavy ze zasahování do svrchovaných záležitostí nečlenského státu Evropské unie. „Výzvy k sankcím a podmínění financování EU byly vnímány jako potenciálně kontraproduktivní pro diplomatické vztahy,“ řekl Turek.
Že by jednal prorusky, odmítl. „Jestli principiální anti-intervencionismus někdo vnímá jako proruskost, měl by se začít léčit s duševní poruchou,“ dodal europoslanec.
„Tyto rezoluce zpravidla předkládají pro blokování potřebné práce parlamentu aktivisté ze zeleně progresivistických stran a v době pádu průmyslu v Evropě bohorovně a směšně rozhodují raději o prázdných postojích k dění ve všech koutech světa,“ dodal Turek.
Turek je kvůli svým postojům opakovaně označován za proruského, což ale odmítá. „Ještě mi řeknete, že jsem proruskej, a poletíte tady,“ řekl například v květnovém podcastu Insider.
U jiného usnesení, kterým Evropský parlament odsuzuje snahu Ruska destabilizovat Moldavsko, Turek nehlasoval. Rozhodnutí zdůvodnil podobně jako v případě Gruzie.
„Přestože podporuji suverenitu a demokratické procesy Moldavska, nemohl jsem hlasovat pro toto usnesení kvůli jeho intervencionistickému přístupu,“ řekl Novinkám.
Rusko rozjíždí proti Moldavsku stejnou kampaň jako kdysi proti Ukrajině
„Ačkoli uznávám výzvy, kterým Moldavsko čelí, zastávám vyváženější přístup, který respektuje autonomii země a umožňuje jejím občanům určit vlastní cestu,“ dodal Turek. Jeho stranická kolegyně Bartušek hlasovala pro přijetí tohoto usnesení.
Dne 19. září také Turek hlasoval například proti usnesení, kterým Evropská unie vyjádřila, že bude nadále finančně a vojensky podporovat Ukrajinu.
„Odsuzujeme co nejsilněji pokračující ruskou agresivní válku na Ukrajině a zapojení Běloruska. Požadujeme, aby Rusko okamžitě ukončilo všechny vojenské aktivity na Ukrajině,“ zněl začátek tohoto usnesení. Turek byl proti stejně jako Konečná, Dostál a David.