Článek
Doposud bylo CoronaVaku ve světě distribuováno přes 943 milionů dávek, napsal deník The South China Morning Post s odkazem na středeční data britské analytické firmy Airfinity.
Do konce roku by ho mohly být do různých koutů světa dodány na tři miliardy dávek. Vakcína od Sinovaku předčila na konci května co do počtu vyrobených dávek látku od firem Pfizer/BioNTech – té se podle předpovědí Airfinity letos vyrobí na 2,47 miliardy dávek.
Pfizer požádá USA o schválení třetí dávky, účinnost dvou vakcín prý po půl roce vyprchává
Na CoronaVaku stojí vakcinační strategie v Číně, používají ho ale i chudší země, které se k jiným látkám, skoupeným bohatými státy, už nedostaly. Analýzy však naznačují, že čínská vakcína je méně účinná než její konkurenti.
Podle výsledků studie v Chile zveřejněných ve středu v časopise New England Journal of Medicine je CoronaVac efektivní v 65,9 procenta případů. V 87,5 procenta případů zamezuje hospitalizaci a v 86,3 procenta případů smrti.
Po dvou dávkách vakcíny Sinovac onemocnělo v Thajsku na Covid-19 618 zdravotníku (z celkového počtu 677 tis. očkovaných). Panel expertů proto doporučil posilující dávku čínské vakcíny. Poučení pro ostatní země, kde se rovněž používá,
— Rasti Madar (@RastiMadar) July 11, 2021
včetně části Balkánu. https://t.co/1y21aj7dqZ
Není zatím známa ani jeho účinnost proti variantě delta, což je problém například v Indonésii, která hlavně CoronaVakem bojuje proti nejhorší vlně pandemie způsobené šířením delty.
EMA začala posuzovat čínskou vakcínu od Sinovacu
Podle dat expertní skupiny LaporCovid-19 od června v zemi zemřelo přes 130 zdravotníků. Není jasné, kolik jich bylo plně naočkovaných, ale obě dávky zde má 95 procent zdravotníků.
„S tak vysokými počty (zemřelých zdravotníků) se nemůžeme smířit,“ řekl Dicky Budiman, epidemiolog na Griffithově univerzitě v Austrálii, který s LaporCovid-19 spolupracuje. „Musíme na to najít odpověď,“ uzavřel.