Článek
Technický zázrak mu doslova vrátil novou chuť do života. „Nestálo to za nic, nemohl jsem dýchat, obtížně jsem se i pohyboval. Byl jsem pořád unavený a zvláště posledních 14 dnů před operací jsem to viděl černě. Teď už je mi hej a cítím se, jako bych se opravdu znovu narodil. Jen s tím nemůžu do bazénu,“ svěřil se někdejší průmyslovák a podnikatel, kterému vypovědělo srdce službu tak razantním způsobem, že byl zařazen do transplantačního programu centra.
„Pacientovi jsme implantovali nejmodernější srdeční podporu, která je v současné době na světě k dispozici. Ta podporuje nebo zcela nahrazuje funkci levé srdeční komory a je schopna přečerpat do těla dva a půl až deset litrů krve za minutu,” popsal kardiolog Petr Fila.
„Její mimořádnou výhodou je, že pumpa pracuje zcela bez ložisek, při čerpání se zařízení otáčí (5000 otáček za minutu) v magnetickém poli, což mnohem méně poškozuje červené krvinky, a navíc rovněž sama vytváří srdeční pulz. Kabel od ní je veden pod kůží pacienta a na vývodu na břiše je zapojen do zařízení, které mimo monitorování průběhu činnosti ukazuje i stav baterií, jež jsou schopny pracovat na jedno nabití až deset hodin. Pacient má samozřejmě další náhradní k dispozici,“ dodal.
Brněnské centrum, které je vedle pražského IKEM jediným pracovištěm v zemi, kde se tyto zákroky provádějí, začalo s programem mechanických náhrad v roce 2009 a za deset let implantovali pumpy se starším provedením 90 pacientům.
Kdo nemůže dostat srdce, má u pojišťovny smůlu
„Obvykle jsou v provozu půl roku či rok, nejčastěji do doby, než se najde vhodný dárce pro pacienta. Nejdéle byla v provozu jedna z nich tři roky. Jejich životnost je však prakticky neomezená, v zahraničí známe řadu případů, kde fungují pět i více let, a pokud pacient zemře, jsou příčinou jiné komplikace“ popsal ředitel CKTCH Petr Němec.
Mechanické srdeční náhrady totiž prodlužují život i lidem, kteří nemohou být z různých důvodů zařazeni do transplantačního programu, a tedy cizí srdce nemohou dostat.
„Použití náhrad v těchto případech je však poněkud komplikované, neboť pojišťovny zatím nechtějí implantát pro takové pacienty proplácet. My se snažíme tento stav zvrátit,“ doplnil docent Němec s tím, že cena této nejmodernější pumpy, je dva a čtvrt milionu korun. Její voperování trvá chirurgickému týmu zhruba čtyři hodiny.