Článek
Z jedenáctičlenného kontrolního orgánu ČEZ, ve kterém mají čtyři zástupce zaměstnanci, jsou hned tři členové ODS a jeden lidovec.
Radu vede exposlanec ODS Radim Jirout, místopředsedou je Roman Binder, bývalý politický náměstek ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), a mezi členy je bývalý šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka. Lidovci mají v ČEZ Víta Doležálka. Energetická firma, ve které má stát dvoutřetinový podíl, spadá pod ministerstvo financí.
Kromě toho, že jde o vlivné pozice, tak si v dozorčí radě ČEZ její členové přijdou na slušný peníz. „Členům dozorčí rady náleží za výkon jejich funkce odměna ve výši 52 500 korun měsíčně, místopředsedovi dozorčí rady náleží odměna 84 000 měsíčně a předsedovi dozorčí rady náleží odměna 105 000 korun měsíčně,“ řekl Novinkám a Právu mluvčí firmy Ladislav Kříž.
ČEZ v Dětmarovicích postaví nízkoemisní teplárnu, dá za ni 2 miliardy
Tyto odměny nedostávají zástupci zaměstnanců. Kromě toho mají členové dozorčí rady ČEZ nárok na mobilní telefon, osobní automobil a kapitálové životní pojištění.
Politici v radě Lesů
Také dozorčí rada Lesů ČR, které spadají pod ministerstvo zemědělství řízené Markem Výborným (KDU-ČSL) je plná vládních politiků. Za každou koaliční stranu je tam jeden zástupce a za lidovce dva - jihomoravský hejtman Jan Grolich a královehradecký krajský zastupitel Martin Machů.
Piráti do rady Lesů ČR vyslali náměstka z životního prostředí Jiřího Lehejčku. Za STAN je tam radní z Vysočiny Pavel Hájek. A ODS reprezentuje poslanec Petr Bendl, který je zároveň v dozorčí radě VZP. A ke svému poslaneckému platu si přilepší několik set tisíc ročně.
I když to tak vypadá, podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého neexistuje ve vládní koalici žádná dohoda nebo klíč, podle kterého by se dosazovali členové dozorčích rad. „Jmenování člena dozorčích rad je plně v kompetenci ministra, a to se splněním zákonných povinností,“ řekl Bílý.
Kolik konkrétně členové rady berou, nelze zjistit. Podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové v roce 2023 na odměny 12 členů rady podnik zaplatil 3,4 milionu korun. Což je průměrná odměna 283 tisíc ročně. Pod ministerstvo zemědělství spadá více státních podniků, například Budvar nebo různá povodí. Podle mluvčího Bílého se výše měsíční odměny v dozorčích radách pohybují od dva a půl tisíce do 50 tisíc korun.
Tajné ministerstvo vnitra
V minulosti byla plná politických nominantů například dozorčí rada České pošty. Ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan, do jehož pravomoci pošta spadá, všechny lidi z ČSSD a ANO před dvěma roky odvolal a slíbil, že místo nich dosadí jen odborníky bez politického pozadí. Až na předsedu Svazu měst a obcí a starosty Kyjova Františka Lukla, který za STAN kandidoval, se mu to povedlo.
Rakušan vyhnal z dozorčí rady České pošty politické trafikanty. Jeho spolustraník zůstal
Co se týká odměn, ministerstvo vnitra není příliš vstřícné. „Členové dozorčí rady jsou odměňováni na základě rozhodnutí zakladatele,“ sdělil pouze mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Více se nelze dozvědět ani z výroční zprávy České pošty.
Podle webu Platyuredniku.cz si předseda dozorčí rady pošty v roce 2022 vydělal za devět měsíců ve funkci 1,3 milionu, místopředseda 700 tisíc a členové kolem 360 tisíc korun.
Nejvíce státních podniků má pod svými křídly ministerstvo financí. Podle mluvčího resortu Filipa Běhala se odměny „pohybují v rozsahu od nízkých jednotek tisíc korun po odměny členů dozorčí rady společnosti ČEZ“. Například ve firmě Čepro podle výroční zprávy za rok 2022 šesti členům dozorčí rady a výboru pro audit vyplatili dva miliony korun, tedy více než 300 tisíc ročně na hlavu. Podobně je to i ve firmě Mero ČR.
Pod obranu spadá pět státních podniků
Ministerstvo obrany má pět státních podniků. Ivana Navrátilová z tiskového odboru ministerstva uvedla, že členové dozorčích rad dostávají osm až devět tisíc za zasedání, kterých proběhne ročně okolo šesti. Navíc dostanou náhradu za cestu, ubytování a stravu.
Pod ministerstvo dopravy spadají například firmy: Správa železnic, Ředitelství silnic a dálnic nebo Řízení letového provozu. „Odměna členů rady se pohybuje v rozmezí 15 až 35 tisíc měsíčně a u předsedů od 25 do 45 tisíc měsíčně,“ uvedl mluvčí dopravy František Jemelka.
Samostatnou kapitolou je Všeobecná zdravotní pojišťovna, do jejíž dozorčích a správních orgánů nominuje členy vláda i Sněmovna. V dozorčí (13 členů) i ve správní radě (30 členů) VZP jsou proto zastoupeni členové jak koalice, tak opozice. Každý z členů podle mluvčí VZP Viktorie Plívové dostává 10 tisíc korun měsíčně paušálně a 13 200 korun za každé zasedání. Předsedové mají 15 tisíc paušálních náhrad a 22 tisíc pokaždé, když se rady sejdou.