Hlavní obsah

Nedostatek praktiků zmírní týmové ordinace

2:46
2:46

Poslechněte si tento článek

Praktického lékaře nemá téměř milion lidí. Od ledna ale zkoušejí praktici nový model péče, díky němuž přijmou desítky až stovky nových pacientů. Pojišťovny jim nově přispívají na to, aby si přibrali kolegu či kolegyni na částečný úvazek. Část ordinační doby tak může odsloužit lékařka s malými dětmi, seniorní, nebo naopak začínající lékaři.

Foto: Envato Elements

Ilustrační snímek

Článek

V Česku je asi pět tisíc ordinací praktických lékařů pro dospělé a dva tisíce ordinací dětských praktických lékařů. Navzdory tomu ale není 130 tisíc dětí nikde registrováno, stejně tak asi 800 tisíc dospělých.

Právě s tím by mohly takzvané Týmové lékařské praxe pomoci. „Jen v lednu a únoru letošního roku jich vzniklo více než 150,“ uvedl Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR. „Usilujeme o to, aby se do roku 2035 staly dominantním modelem poskytování primární péče v Česku,“ dodal.

Zdravotní pojišťovny je finančně podporují od letošního roku a podmínkou je, že musí mít ordinace v péči aspoň 1800 pacientů a fungovat ve všechny pracovní dny. Vyžadován je i elektronický objednávkový systém.

Model známý ze Skandinávie motivuje praktiky, aby si k sobě na částečný úvazek přibrali dalšího lékaře či lékařku (nejvýše dva) a tím navýšili své kapacity. Díky tomu by mohli například registrovat za rok 100 nových pojištěnců a získali by od pojišťovny bonus 50 tisíc korun.

Pacienti by tak měli mít jistotu, že se dostanou k ošetření a jejich lékař bude mít i o dovolené zástup. A i kdyby nebyli všichni na jednom místě, ordinace s týmovou praxí může mít až dvě detašovaná pracoviště v dojezdové vzdálenosti do 15 kilometrů.

Výhoda je to ale především pro začínající praktické lékaře. Dosud mohli buď založit vlastní ordinaci, což je finančně i byrokraticky velmi složité, anebo pracovat pro nějakou firmu. Takto se mohou vykrýt, ale i sdílet drahé přístroje v ordinaci nebo administrativního pracovníka či jiný nelékařský personál. Zároveň se tím sníží riziko, že v případě odchodu staršího lékaře do důchodu ordinace zanikne bez náhrady.

Praktici poukazují i na to, že je mezi studenty o jejich obor zájem. Na všechny ale nevyjdou dotace od ministerstva zdravotnictví, díky nimž je mohou lékaři do svých ordinací přijmout a v rámci vzdělávání zaškolit. Sdružení věří, že by mohly přispět i kraje.

Výběr článků

Načítám