Článek
„Na Slovensku je podle posledních studií okolo 1200 medvědů. Jedinci se mohou dostávat i k nám, spíše by se dalo čekat, že tu budou častěji, ale neděje se tak,“ uvedl Kutal. Je tedy pravděpodobnější, že Češi potkají medvěda na dovolené na Slovensku.
Ze sousední země přitom v poslední době přicházejí zprávy o setkání člověka a medvěda. V polovině března v Liptovském Mikuláši zranil medvěd pět lidí ve věku od 10 do 72 let, tento medvěd byl následně zastřelen.
V sobotu zaútočil medvěd na houbaře v okrese Žilina, v neděli zase na manželský pár v okrese Liptovský Mikuláš, muž na útěku utrpěl lehčí zranění dolní končetiny. Tragicky pak skončil případ z poloviny března, kdy turistka v Nízkých Tatrách před šelmou utíkala, spadla ze srázu a zemřela.
Na Slovensku opět útočil medvěd
„Bylo to v oblasti, kde lidé nemají co dělat. V případě, že se člověk objeví v blízkosti brlohu a medvěda vyruší, cítí se zvíře ohroženo a může se chovat agresivně. V oblastech, kde lidé běžně nechodí, je toto riziko vždy,“ popsal odborník Kutal. Dvojice turistů z Běloruska se přitom pohybovala v oblasti pátého stupně ochrany, kde je povolen vstup pouze v určitou dobu a po značených cestách.
„Pokud se lidé pohybují v místech, kde jsou medvědi, neměli by vyrážet mimo značené cesty. Měli by také o sobě dávat vědět, například cinknout turistickými hůlkami o sebe, bavit se mezi sebou, aby o nich zvíře vědělo. Problém je, když člověk medvěda překvapí v nepřehledném terénu a je u něj blízko,“ popsal Kutal.
Pokud se něco takového přihodí, je dobré dodržet několik základních pravidel. „Nedívejte se na medvěda přímo, neutíkejte zběsile pryč,“ uvedl odborník na šelmy. Lepší je pomalu a bez stresu ustupovat, možné je vylézt na strom, ale do takové výšky, aby na ni medvěd nedosáhl. „Uvádí se, že v případě útoku je lepší se stočit do klubíčka a chránit důležité orgány, ale to jsou doporučení. Sám jsem to nikdy nevyzkoušel,“ dodal Kutal.
Zastřelili medvěda, který v Liptovském Mikuláši zranil pět lidí
„V devadesáti procentech případů nicméně není na takové úvahy ani čas, protože dříve se medvěd sám otočí a před člověkem uteče,“ dodal expert. U nás je pravděpodobnější setkání s vlkem. „Těch je u nás 26 smeček, tedy přibližně 150 vlků. Může jich už být více, pokud totiž nejsou na místě škody na zvířatech, ani nemusíme vědět, že tam vlčí smečka osídlila krajinu,“ vysvětlil Kutal.
„K setkání člověka a vlka dochází, ale jsou to výjimečné situace. Mohou to být mladí vlci, kteří nemají takovou zkušenost s člověkem a mohou ho pozorovat několik minut, než utečou. Útoky na lidi jsme nezaznamenali, loni v Podkrkonoší bylo setkání s vlkem na blízkou vzdálenost relativně časté, pravděpodobně to bylo mladé, nezkušené zvíře,“ popsal odborník.
„Někdy může být vlk lákán tím, že mají lidé s sebou psa. V oblastech s výskytem vlků je lepší mít psa na vodítku, zejména u loveckých psů jsou případy, že se zaběhl, potkal se s vlkem a ten se s ním vypořádal,“ vysvětlil Kutal.
Pokud by se vlk k člověku přibližoval, je podle něj dobré dát o sobě vědět, promluvit nebo hodit po vlkovi hroudu hlíny. Zvíře tak dostane zpětnou vazbu, že není dobré se přibližovat.