Článek
"České lihoviny jsou skutečně už v pořádku. Nebudu ale překvapen, když slovenští kolegové počkají, až si prvního frťana dají čeští ministři," doplnil s úsměvem Nečas s poukazem na nedávnou aféru s pančovaným alkoholem.
"V danou chvíli to byla medicína," ocenil po jednání slivovici Fico, když byl dotázán, jak mu lihovina chutnala. Český premiér zažertoval, že venku panoval před zahájením jednání "nečas".
V moravském městě se ministři sešli před jedenáctou hodinou dopoledne, v Trenčíně budou pokračovat odpoledne. Jednání se konalo v reprezentativních prostorách Reduty a nově opravených jezuitských kolejí na Masarykově náměstí.
Slovenský premiér Robert Fico poděkoval Čechům za klidné rozdělení republiky a připomněl, že na rozdíl od minulosti se nyní musí Slováci spoléhat pouze na sebe a případné nezdary nemohou svádět na Čechy či Maďary jako v minulosti.
Ministři se dohodli na prodloužení splavnosti vodní cesty Otrokovice - Rohatec v česko-slovenském pohraničí. Počítalo se také s podpisem protokolu o změně smlouvy o vzájemné pomoci justičních orgánů obou zemí. Česká vláda považuje za klíčové téma schůzky spolupráci s důrazem na problematiku bezpečnosti, energetiky a dopravy.
To po jednání potvrdili i oba premiéři. Zejména Fico opakovaně zdůrazňoval, že nastavení energetických mixů obou zemí, které počítají s výrazným podílem jaderné energie, je jejich výsostným právem.
Podle premiérů by mohly obě země více spolupracovat i při pořádání sportovních akcí. Nečas zmínil i možné obnovení společných sportovních soutěží.
Letadly i autobusy
Čeští ministři se do Uherského Hradiště podle ČTK vydali dvěma armádními letadly L-410. Po poledni pak odcestovali do nedalekého Trenčína, kde v zasedání pokračovali.
Do asi 70 kilometrů vzdáleného města ministry přepravily autobusy. Ty je pak rovněž dopraví na místní letiště ke zpátečnímu letu do české metropole.
Po jednání v Trenčíně vyzdvihl Nečas význam podobných schůzek a uvedl, že by se tento formát mezivládních konzultací měl každý podzim opakovat.
Nečasův protějšek Fico upřesnil, že oba představitelé hovořili o možném vstupu českých investorů do slovenského energetického průmyslu a o společném postupu v oblasti jádra. Probírali také spolupráci v armádě a v oblasti sportu. Konkrétně jednali o možnosti spolupořádání hokejového mistrovství světa.
Společné zasedání české a slovenské vlády se koná dva měsíce před 20. výročím rozdělení Československa. Obě strany hodnotí vztahy České republiky a Slovenska jako velmi dobré.