Článek
Dvořák také premiéra při rozhovoru požádal, aby případ mačetového útoku nebyl zameten pod koberec. Během improvizované tiskové konference před dotyčným nonstop barem Nečas prohlásil, že plánuje opatření, díky nimž by vázal výplatu sociálních dávek sociálně slabým na pravidelnou školní docházku jejich dětí.
„Nadále nemůžeme tolerovat, že děti z vyloučených lokalit nechodí do školy. Je-li někdo nezaměstnaný, tak nemá nic na práci, než aby to dítě do školy odvedl, zkontroloval, že tam je, a pak si dítě zase vyzvedl. To drží obyvatelé těchto lokalit ve svých rukou,“ uvedl Nečas a na všech místech své pondělní návštěvy několikrát zopakoval, že neexistuje jednorázové jednoduché řešení.
Peníze jsou, ujistil Nečas
Zdůraznil, že je nutné pokračovat v integraci Romů, ale také důrazně potírat kriminalitu. Proto ujistil, že policejní posily v severočeském regionu zůstanou i nadále.
Na následném setkání v Rumburku se starosty obcí Šluknovska premiér přislíbil v regionu vytvořit sto nových míst na veřejně prospěšných pracích. „Finanční prostředky jsou připraveny na pobočkách úřadů práce,“ ujistil premiér.
Na otázku, proč nepřijel do regionu zmítaného demonstracemi a obavami ze zvýšené kriminality již dříve, uvedl, že návštěvu plánoval čtrnáct dnů a chtěl přijet již s návrhem konkrétních opatření. „Udělat mediální show samozřejmě lze, ale já jsem přijel pracovat,“ prohlásil premiér.
Na závěr i do Varnsdorfu
Posledním bodem pondělní cesty ministerského předsedy byl sousední Varnsdorf, kde kvůli přílivu nepřizpůsobivých obyvatel proběhlo již několik demonstrací, které musela policie rozhánět. Zde navštívil ubytovnu obývanou převážně Romy. Pobavil se s romskými dětmi v klubovně, která funguje jako školní družina. Podíval se i do několika zanedbaných bytů. Na otázku žen, která bydlí v sousedství ubytovny, jak se mu v ubytovně líbilo, odvětil, že celý život pracoval, aby nemusel takto bydlet.
„Je na romských rodičích, aby dohlédli, zda jejich děti chodí do školy, aby mohly získat práci,“ odpověděl. Před odjezdem kolony vládních vozidel se na ulici shromáždily asi čtyři desítky místních obyvatel v čele s organizátorem předchozích demonstrací a známým mystifikátorerm Lukášem Kohoutem. Ten na projíždějící vozidlo premiéra křičel a pískal. Ostatní lidé mlčky odešli.
„Čekal jsem, že nám něco řekne, a on se zastavil jen v té ubytovně,“ uvedl zklamaně asi čtyřicetiletý muž.