Článek
"Pan premiér nechce, aby se snižovaly tarifní platy policistů a aby se snižoval počet policistů v koncovém výkonu služby," potvrdil mluvčí vlády Michal Schuster.
"Já jsem mu předestřel to, že současný stav, který je pod 39 000 policistů, je už hraniční a že už není možné, aby nadále policisté odcházeli," uvedl Štěpánek. Podle něho se premiér vyjádřil v tom smyslu, že chce hledat úspory uvnitř policie, aby to nemělo dopad na přímý výkon služby.
Na katastrofické scénáře nedojde, věří policisté
Policejní prezident Petr Lessy přitom nedávno ministrovi vnitra předložil návrh systemizace policie pro následující rok. Systemizace vymezuje počet policistů a mzdové prostředky na ně, které policejní prezidium považuje pro provoz policie za nezbytné. Vnitro by po doplnění o "počty příslušníků povolaných k plnění úkolů ministerstva vnitra" mělo materiál předložit vládě k rozhodnutí o tom, jaký objem prostředků a počet policistů bude mít sbor pro další rok k dispozici.
Podle policejního prezidenta je nutné, aby měl sbor pro výkon své činnosti 40 389 "plnohodnotných" příslušníků. Číslo je prý schopen kdykoli doložit výpočty. Z policie podle něho ročně odchází zhruba 1500 příslušníků, a proto by se číslo mělo navýšit právě o tento počet policistů ve výcviku. Pokud by byl počet policistů nižší, sbor by prý nemohl plnit všechny stanovené úkoly.
"Musíme počkat na to, jaký teď bude výsledek jednání mezi ministrem a policejním prezidentem a v jaké podobě bude předložen návrh systemizace vládě," poznamenal Štěpánek. Podle něho se však Kubice vyjádřil tak, že Lessyho požadavek je v současné ekonomické situaci nereálný.
"Katastrofické představy o snížení na 35 000 nebo dokonce 30 000 policistů by neměly být realizovatelné," podotkl předseda NOSP. Prý naopak s ministrem vnitra hovořili o tom, že by měli být postupně doplňováni policisté například ve středních Čechách nebo v Moravskoslezském kraji, kde jsou již podstavy výrazné.