Článek
”Paní Nečasová by měla jít příští týden podat oficiální vysvětlení podle trestního řádu, a to o okolnostech týkajících se utajovaných skutečností. Přesný termín její výpovědi zatím nebyl určen,“ řekl ve středu Právu důvěryhodný zdroj seznámený s vyšetřováním případu.
Deník MF Dnes ve středu upozornil, že policie v této zřejmě nové větvi případu dokonce prověřuje, zda Nečasová neinformovala o obsahu dokumentů od BIS (kontrarozvědka) spolupracovníky lobbisty Ivo Rittiga, které se mohly týkat aktivit některých podezřelých lidí včetně jeho samotného. Prověřování je vedeno v utajovaném režimu.
Podle deníku se ke zprávám kontrarozvědky, které jsou v různých stupních utajení, mohla Nečasová dostat přes tehdejšího šéfa úřadu vlády Lubomíra Poula, který prý s dokumenty nenakládal tak, jak by podle zákona měl.
Některé z nich měl údajně uložené jen ve skříni, tedy nikoli v trezoru nebo v uzamčené spisovně. Poul je druhým údajně prověřovaným člověkem v této části kauzy, protože jej prý policie podezřívá, že buďto nedbalostí, anebo dokonce úmyslně dal Nečasové možnost se s dokumenty tajných služeb seznámit, přestože k tomu neměla dostatečnou prověrku.
Je totiž držitelkou jen té nejnižší na stupeň „vyhrazené“, kterou uděluje zaměstnavatel. Zbylé tři stupně (důvěrné, tajné a přísně tajné) už spadají pod Národní bezpečnostní úřad (NBÚ).
A právě jeho zaměstnanci prý nyní rovněž prověřují, jak se na úřadu vlády s tajnými materiály nakládalo.
NBÚ si ho zavolala
Podle důvěryhodného zdroje Práva prý musel Poul dokonce opakovaně navštívit sídlo NBÚ a vysvětlovat tam nepořádek s dokumenty ve svém bývalém zaměstnání. Zdroj Práva uvedl, že kvůli tomu „binci na úřadě mu nechtějí lidé z NBÚ dát patřičnou prověrku“.
Poul před necelým týdnem nastoupil na nové místo šéfa kabinetu ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL), ale ve středu podal rezignaci. Jurečka Právu řekl, že ji přijal.