Článek
Experti porovnávali 13 lebek neandrtálců a 32 lebek moderních lidí. Zjistili, že neandrtálci měli oční důlky v průměru o šest milimetrů větší. Přestože to vypadá jako zanedbatelný rozdíl, našim nejbližším příbuzným to umožnilo lepší vidění v dlouhých a tmavých nocích Evropy. Tyto vjemy ale vyžadovaly využití velké kapacity mozku, řekla BBC Eiluned Pearceová z Oxfordské univerzity.
Zástupci homo sapiens tak dobrý zrak nemají, zato mohou větší část mozku nasměrovat k jiným aktivitám, například vynalézání teplého oblečení nebo tvoření širších společenství, což jim v důsledku pomohlo přežít doby ledové.
Neandrtálci takové schopnosti neměli, a podle vědců proto asi před 28 000 lety vyhynuli. Archeologické nálezy ale potvrzují, že i naši blízcí příbuzní uměli například používat jehlu a vyrábět oblečení.
Neandrtálci přišli z Afriky do Evropy jako první asi před 400 000 lety. Ovládli území sahající od Británie až po Sibiř. Na místní klima a menší množství denního světla se měli čas přizpůsobit. My jsme se v Africe zdrželi zhruba o 150 000 let déle, naše mozky tedy nemusely řešit nedostatek světla a tepla a mohly lépe rozvíjet svou kreativitu.