Hlavní obsah

Návrat deváťáků už pro ministerstvo není prioritou

Aktualizováno

Ministerstvo školství mění priority ohledně návratu žáků do škol. Ačkoliv zatím nejsou známé žádné termíny, jako první by se do lavic měli vrátit nejmladší žáci. Prioritně by se rovněž měla obnovit praktická výuka středoškoláků a vysokoškoláků, zatímco návrat žáků 9. tříd již podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové zásadní není.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Ilustrační foto

Článek

Podle ministerstva školství je v tuto chvíli namístě zaměřit se víc zejména na návrat nejmenších žáků a obnovení praktické výuky na středních či vysokých školách, řekla v pátek Lednová. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) už před týdnem uvedl, že by se přednostní návrat do škol neměl týkat jen prvňáků a druháků, ale i třetích až pátých tříd.

„Naproti tomu například v případě devátých tříd základních škol už priorita jejich plné prezenční přítomnosti odeznívá,” řekla Lednová. Upřednostnění jejich návratu ministerstvo dřív zdůvodňovalo přípravou na přijímací zkoušky na střední školy. Ty budou v první polovině května.

Blatný upřesní plán příští týden

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že přesnější informace k návratu dětí do škol budou k dispozici příští týden, kdy má jednat s ministerstvem školství. Ve středu řekl, že by se děti do škol mohly vrátit ve druhé polovině dubna. Podmínkou je pravidelné testování. Mluvčí ministra Barbora Peterová na začátku týdne uvedla, že v případě zlepšení epidemie bude úřad navrhovat otevření školek, prvního stupně základních škol a posledních ročníků základních a středních škol. Kvůli epidemii covidu-19 jsou od 1. března otevřené jen školy pro děti zdravotníků a dalších profesí, ostatní se učí z domova.

Ministerstvo řeklo, kdo se první vrátí do škol

Domácí

Ministerstvo má podle Lednové svůj plán návratu do škol připraven. Priority vypracovalo už loni v říjnu, řekla. Později pak podle ní úřad ještě jednal s ministerstvem zdravotnictví o dalších úpravách, které se týkaly například fungování malotřídek nebo individuální výuky v základních uměleckých školách. Kvůli nepříznivému vývoji epidemie se ale tyto změny v systému neudělaly.

„Stejně jako vždy v minulosti jsme v tuto chvíli plně připraveni spolupracovat s ministerstvem zdravotnictví na další avizované aktualizaci systému PES,” řekla Lednová. Co se týče konkrétních termínů, musí o nich rozhodnout ministerstvo zdravotnictví, dodala.

MŠMT: Školy se mají snažit do výuky na dálku zapojit všechny děti

Věda a školy

Na dotaz, zda ministerstvo chystá pilotní testování ve školách, řekla, že vyzkoušelo logistiku a průběh testování ve škole, kterou zřizuje. Původní termín pilotního testování žáků se plánoval na březen. Ve zmíněné škole ověřil úřad postupy testování ještě předtím. Kromě toho připravil metodické materiály a instruktážní videa, doplnila.

Vláda ve čtvrtek rozhodla o pořízení pěti milionů sad antigenních testů do zásob Správy státních hmotných rezerv a jejich distribuci školám. Od 23. března se mají povinně testovat pracovníci škol, které zajišťují péči o děti zdravotníků a dalších vybraných profesí.

Související témata:

Výběr článků

Načítám