Článek
„Připravujeme protestní akci na konec října. Chceme změnu úhradové vyhlášky pro příští rok, která neznamená dodatečné prostředky navíc. Stávající znění výrazně preferuje nemocnice a chybí tam prostředky na primární péči, které dokonce rostou méně než průměr,“ řekl Novinkám Šonka.
To se podle něj od roku 2018 nestalo. Snahou bylo obor zatraktivnit a přilákat do něj mladé lékaře. Kritický nedostatek je hlavně u dětských praktických lékařů, současně se na ně kladou další nároky.
„Pokud se to nestane, přerušíme na dva dny - 29. a 30 října - provoz našich ordinací,“ uvedl.
Zklamání. Válek to schytává kvůli úhradám za péči
Průměrné navýšení úhrad za zdravotní péči, kterou ministerstvo zdravotnictví navrhlo pro příští rok, je 3,3 procenta. U primární péče se počítá s růstem o 2,83 procenta.
Praktici věří, že ministerstvo do dvou týdnů úhrady ještě upraví k vzájemné spokojenosti. Vyhlášku pro příští rok musí resort vydat do konce října.
„Předpokládáme, že se zúčastní drtivá většina praktických lékařů,“ uvedl Šonka. V Česku je kolem pěti tisíc všeobecných praktických lékařů pro dospělé a asi dva tisíce praktiků pro děti a dorost.
Ministerstvo zdravotnictví se pro příští rok zavázalo, že budou výdaje a příjmy zdravotních pojišťoven za péči vyrovnané, čemuž se přizpůsobilo i navýšení úhrad. Výrazně budou ale podpořeny nemocnice s centrovou léčbou a následnou péčí, těm platby porostou podle návrhu o víc než 10 procent.
O podobnou částku rostly letos úhrady všeobecným praktickým lékařům, tedy o 10 procent a dětským praktikům o 17,5 procenta. Šlo o prioritní oblasti s cílem zlepšit dostupnost péče.
Protest před sedmi lety
Kvůli nedostatku peněz protestovali praktičtí lékaři a část ambulantních specialistů i v roce 2017. Tehdy to ale podle Šonky bylo jiné, problémů řešili vícero, nejen podfinancovanost oboru.
„Tenkrát bylo cílem upozornit na zoufalou situaci, která nastala a se kterou se nic nedělalo. Cílem nebylo změnit úhradovou vyhlášku, bylo toho vícero,“ doplnil Šonka.
Praktici a ambulantní specialisté se tehdy vymezovali například vůči nízkým platbám za evidenci pacientů, nedostatku kompetencí nebo omezením v předepisování léků, ale i proti nadměrné byrokracii spojené s EET nebo proti eReceptu.
Z protestu ještě v roce 2016 sešlo, lékaři se s tehdejším ministrem Svatoplukem Němečkem na řešení dohodli. O rok později, s ministrem Miloslavem Ludvíkem (tehdy ČSSD), už nikoliv. Na den ordinace demonstrativně uzavřeli. Péče o akutní pacienty tehdy praktici zajistili tím, že byla v zapojených ordinacích vyvěšena informace o tom, kde akutní pacienty ošetří.