Článek
Toto vyznamenání lze vysvětlit jedině tím, že máme již dnes, na rozdíl od Němců či Francouzů, skutečně světové renomé.
Je toho hodně, v čem můžeme Iráku svojí radou zcela nezištně pomoci. Do vínku můžeme dát irácké demokracii cenné rady o tom, jak si i nadále uchovat plnou nezávislost a suverenitu tváří v tvář velkému bratrovi. Můžeme příští irácké vládě poradit, jak se rozhodovat demokraticky i proti vůli více než osmdesáti procent obyvatelstva. Přesně tak, jako to v době irácké krize předvedla nezapomenutelným způsobem vláda česká.
Naši vládní experti a poradci Vladimíra Špidly jistě též rádi Iráčanům poradí, jak si v příštích volbách co nejobratněji a pokud možno hned v prvém kole zvolit svého budoucího prezidenta. Kvalifikovaně je poučí, jak vytvořit pevnou parlamentní většinu, jejíž stabilita by nepadala s hlasem nějakého jediného arabského Wagnera, Rusnoka anebo Marvanové.
Přechod k demokracii musíme Iráčanům vysvětlit ovšem také a především v ekonomické oblasti, kde na slovo vzaté experty najdeme v naší pravicové opozici. Začít by mohli v Iráku třeba tím, že v celé zemi zhasnou a provedou kupónovou privatizaci, aby byla zajištěna naprostá průhlednost nových vlastnických vztahů. Rabování, které zatím u nich předvedli, je sice dobrou průpravou, ale je to teprve první krok.
Bude třeba také poradit, jak zabránit vytunelování ropných polí a zašantročení rodinného stříbra do cizích rukou. Ať si s tím poradí přesně tak, jako jsme si s tím poradili u nás. Pak už nebudou mít s majetkem problémy. Rychle by u nich měly vzniknout také první kampeličky. Pokud po nich zbude jen poušť, nikdo to v tamější krajině naštěstí nepozná.
Naši experti Iráčanům rádi poradí, jak nezadlužit zemi na celé generace a jak místo toho vytvořit dostatek prostředků pro krytí potřeb zdravotnictví a školství. Poradí jim, jak pružně zreformovat veřejné finance a přebudovat penzijní systém. Ochotně poskytnou radu, jak bez výběrového řízení a velice lacino postavit osmdesátikilometrovou dálnici z Basry do Um. Kasru, jak zvolit pro vybombardovanou televizi adekvátní televizní radu a odkud si asi koupit nové stíhačky na obranu křehké a nezralé demokracie proti dalšímu bombardování.
Je to velká čest, moci své bohaté zkušenosti předat zemi, která je na tom po letech nelidské diktatury, stejně nelidské blokády a po bleskové válce tak, že nemůže naši pomoc odmítnout a bude ji muset pěkně zaplatit. Až pod vedením našich expertů vybudují noví demokratičtí politici v Iráku bezkorupční prostředí, budou se moci konečně v klidu a míru sesednout k losování o přidělení komnat v komplexu vládních paláců.
(Autor je sociolog)
PRÁVO 29. dubna