Hlavní obsah

Národní muzeum má ve sbírce místo drahých kamenů umělé náhražky

Ve sbírce Národního muzea jsou místo některých drahých kamenů umělé napodobeniny. Rozdíl v ceně by podle soudního znalce mohl v některých případech být až několik desítek miliónů korun. Muzeum nyní zjišťuje, jak se záměna stala. Informoval o tom server Hlídací pes.

Foto: http://www.istockphoto.com

Ilustrační foto

Článek

Například údajný pětikarátový diamant, třetí největší ve sbírce, je pouze broušené sklo. Kašmírský safír o udávané ryzosti 19 karátů pak není přírodní, ale laboratorně vytvořený. „Zjistili jsme několik konkrétních věcí, případ diamantu a safíru, kde zjišťujeme, co se konkrétně a kdy stalo. Je to trochu detektivka. Ve sbírce určitě nepanoval pořádek,” řekl serveru Hlídací pes náměstek generálního ředitele pro sbírkotvornou a výstavní činnost Michal Stehlík.

Sbírka má asi pět tisíc položek. V roce 2016 ji přebral nový kurátor Lukáš Zahradníček, který na problém upozornil. „Ověřit jsem stihl zhruba 500 kamenů a z nich bylo 70 buď špatně určených, případně byly místo přírodních kamenů ve skutečnosti jen jejich syntetické verze,” řekl. Problém se týká i rubínů, safírů, korundů nebo alexandritů.

Od listopadu 2016 se případem zabývala zvláštní kontrolní skupina muzea, která míní, že diamant byl pravděpodobně ukraden a zaměněn při jedné z výstav v 60. a 70. letech minulého století. „I po poradě s právníky je jasné, že problém se stal někdy před rokem 1990 a i z hlediska možné trestněprávní či jiné odpovědnosti je promlčen. Nemůžeme nikoho chytnout za ruku,” uvedl Stehlík.

Server ale upozorňuje, že například o záměně diamantu za sklo se v muzeu ví minimálně od roku 2004. Vyplývá to podle něj z vnitroústavního sdělení z 26. března 2013. Vedení muzea vinu odmítá. „Muzejní zákon jasně říká, že ve chvíli, kdy zjistíte problém, musíte dohledávat dál a zjišťovat okolnosti. Kolegové postupovali tak, že hledali okolnosti, zjišťovali, jestli nedošlo k záměně, jestli není ten kámen uložen třeba někde jinde. Problém je i v tom, že inventarizační cyklus máme dvacet let,” dodal Stehlík.

Kameny měly být původně vystaveny ve zrekonstruované historické budově, která se otevře letos. Součástí expozice ale po nových zjištěních nebudou. Muzeum chce pro jistotu nechat zkontrolovat a opatřit certifikátem pravosti i dva největší diamanty sbírky, které jsou původem z Jihoafrické republiky.

Podle České televize se muzeum chystá prověřit i další sbírky, například obrazů nebo hudebních nástrojů. O falzifikátech pak uspořádá výstavu.

Výběr článků

Načítám