Článek
Hajdúch o záměru skončit k 31. prosinci informoval ministra Jana Blatného (za ANO) minulý týden. Své rozhodnutí vysvětlil rozladěností z toho, jak ministerstvo přistupuje k odborným názorům. Podle Hajdúcha se ministerstvo názory odborníků často neřídilo.
Český průlom: kloktací test je přesný, laciný a jednoduchý
„Od dubna letošního roku jsme připravili několik strategických dokumentů a doporučení, ale jen část z nich byla realizována,” řekl serveru Hajdúch a doplnil, že velká část strategie nebyla plně uvedena do praxe.
Současně vyjádřil nespokojenost s tím, že se o plánovaných záměrech často dozvěděl z médií. „A pak se zpětně těžko hledá cesta, jak je odborně zdůvodnit," řekl Hajdúch.
Hygienik by mohl zavírat školy či obchody, navrhuje Blatný
Ministerstvo zdravotnictví v reakci na to přes tiskový odbor Deníku N sdělilo, že „obecně při formulaci svých rozhodnutí vychází vždy z podkladů připravených odbornými skupinami, a to nejen při řešení epidemie nového typu koronaviru.”
„Testování stálo jako den lockdownu”
Hajdúch, který je současně ředitelem Ústavu molekulární a translační medicíny, vede laboratorní skupinu ministerstva od jara a je jedním z autorů Národní strategie testování nemoci covid-19, na jejímž základě byla vytvořena síť laboratoří v zemi.
Blatný: Na rouškách ve fitcentrech trváme
Podle Hajdúchova názoru má na současnou epidemiologickou situaci v zemi vliv to, že se málo testuje. „Nepřesně se uvádí, že to hodně stojí, přitom testování nás od začátku epidemie stálo zhruba tolik, kolik ekonomové odhadují na jeden den lockdownu,” dodal.
Babiš vyhodil Prymulu z vlády a omluvil se za něj
Hajdúch není jediný, kdo v souvislosti s epidemií koronaviru a jejím řešením opustil svoji funkci.
V křesle ministra zdravotnictví skončili Adam Vojtěch a Roman Prymula (oba za ANO), přičemž druhý jmenovaný předtím odešel i z postu náměstka ministra zdravotnictví. Funkci opustil například i člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření Rastislav Maďar.