Článek
Během roku, který je považován za překlenovací období, pak musí vedení galerie vypsat nové, již řádné veřejné výběrové řízení.
Protože jde o nadlimitní zakázku, o které musí být vláda informována, předloží kabinetu zprávu s podrobným zdůvodněním lidovecký ministr kultury Daniel Herman. Uvádí v ní, že jde „o krajně naléhavý případ, který zadavatel svým jednáním nezpůsobil a ani jej nemohl předvídat, a z časových důvodů není možné zadat veřejnou zakázku v jiném druhu zadávacího řízení“.
Tyto důvody uznala i pracovní skupina pro transparentní veřejné zakázky při ministerstvu pro místní rozvoj, která bdí nad dodržováním zákona.
Podle dokumentu, který Právo získalo, si NG udělala průzkum trhu. Ve hře byly jen tři velké agentury, které jsou schopny plnit tak velkou zakázku. „Ze zmíněných analýz vyšla nejlépe agentura G4S, zejména proto, že její nabídka byla finančně nejpřijatelnější,“ konstatuje zpráva. Po zkušenostech s minulou firmou ABAS rozhodovalo také to, že „nabídka obsahovala i program řízení kvality služby“.
Týdenní výpadek
Pokud by se nepodařilo rychle sehnat náhradu za ABAS, nemohla by Národní galerie plnit povinnost prezentovat sbírky veřejnosti. Což se bez služeb, které mají vybrané firmy zajišťovat, neobejde. I proto zůstaly výstavní sály Národní galerie uzavřené po jeden únorový víkend, kdy ji zaskočilo vypovězení smlouvy firmou ABAS.
Její pracovníci sice zajistili základní ostrahu objektů a sbírek, ale ostatní služby s tím spojené již nedělali. Nejde jen o viditelnou fyzickou ostrahu, ale také o zajištění bezproblémového 24hodinového chodu instalovaných bezpečnostních i protipožárních zařízení.
Zaměstnanci firem musí kontrolovat vstupy na recepcích objektů nebo převážet vybranou hotovost do banky.