Článek
„Pokládám to za naprosto logické. Ukrajina je země bránící se ruské agresi, chrání své obyvatelstvo a jako napadená země má všechna práva využít všechny možnosti pro svou obranu,“ uvedl v úterý český předseda vlády na dotaz, jak se dívá na Stoltenbergův apel.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na konci minulého týdne v rozhovoru pro britský týdeník The Economist řekl, že by Západ měl zvážit uvolnění restrikcí na využití poskytnutých zbraní, a umožnit tak Ukrajině zasahovat západními zbraněmi legitimní vojenské cíle na ruském území. Podle něj se útoky na území Ruské federace nevylučují s právem Ukrajiny na sebeobranu.
Fiala se takto vyjádřil jen pár hodin před tím než v Praze v Kramářově vile usedne s některými evropskými politiky podílejícími se na světově oceňované české muniční iniciativě, která si klade za cíl pomáhat Ukrajině a shánět pro ni potřebnou munici.
Nechte Ukrajince bombardovat Rusko západními zbraněmi, apeluje šéf NATO
Večerní schůzky se zúčastní ukrajinský premiér Denys Šmyhal, zástupci USA, polský prezident Andrzej Duda, dánská premiérka Mette Fredetiksenová, nizozemský premiér Mark Rutte či lotyšská předsedkyně vlády Evika Siliňová. Bavit se budou o tom, jak co nejúčinněji a nejrychleji pomoci Ukrajině. Součástí bude i diskuse o zajištění protivzdušné obrany Ukrajiny nebo spolupráce v obranném průmyslu.
„Je to pracovní večeře, setkání těch, kteří se dlouhodobě podílejí na aktivitách a iniciativách, které posilují a zrychlují pomoc Ukrajině. Hlavní smysl schůzky není prohlášení, ale posunout ty věci dál a lépe se zkoordinovat,“ přiblížil český premiér před setkáním.
„Situace na ukrajinské frontě není jednoduchá a co nejrychlejší podpora, zajištění dodávek, jsou věci, které je potřeba řešit a zabývat se jimi,“ dodal Fiala s tím, že platí, že první dodávky v rámci iniciativy by měly na Ukrajinu dorazit v červnu. Domnívá se, že pravidelné přísuny munice a dlouhodobá podpora od západních spojenců by zase mohla situaci na ukrajinském bojišti zlepšit.
K české muniční iniciativě se doposud připojilo zhruba 20 zemí z celého světa, které už přispívají nebo chtějí přispívat.