Článek
Sýkora se totiž má podle žaloby, kterou začal ve středu projednávat Okresní soud pro Prahu-západ, kvůli zvláštnímu postupu konkurzních správců zkrachovalé firmy stěhovat z domu, který za téměř tři milióny korun dostavěl z vlastních prostředků. Konkurzní správci prodali nemovitost na přelomu let 2012 a 2013 developerské firmě, aniž přednostně oslovili původní majitele.
„Nám ten dům nebyl vůbec nabídnut coby investorům a obyvatelům,“ řekl Právu Sýkora, který od středy čelí žalobě nových vlastníků nemovitosti.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Těmi jsou majitelé firmy CIB Property, kteří nemovitost odkoupili od konkurzních správců H-Systemu. Přitom ani z jejich strany nejde o vypovězení války.
„Ta situace je z lidského pohledu politováníhodná,“ uvedla advokátka Kateřina Korpasová, která u soudu žalobce z CIB zastupuje.
Ačkoli situaci pana Sýkory označila za „krutý lidský příběh“, u soudu hájí zájmy klientů, kteří k nemovitosti přišli legálně a zakoupili ji dle jejích slov „zcela bez závazků“.
Oni ho prodali za 1,2 miliónu korun a my jsme byli ochotni dát 2,5 miliónu,“ namítá Sýkora, který do domu investoval po krachu H-Systemu vlastní peníze a jeho tržní cenu dnes odhaduje na 5,6 miliónu korun.
„Chyba je na straně konkurzního správce,“ říká Sýkora rozhodně.
Podlehl kampani
Klientem H-Systemu se stal v roce 1994, kdy společně s dalšími zhruba 1100 lidmi podlehl kampani o cenově dostupném bydlení. Podepsal smlouvu na rodinný dům ve Velkých Přílepech, zaplatil kolem tří miliónů korun a vyčkával s kupní smlouvou na předání domu, které mělo proběhnout do dvou let.
Když se faktická výstavba zastavila na dohled od severozápadního okraje Prahy a ze zbytku plánovaných domů zůstaly jen základy, vstoupil Sýkora spolu s dalšími klienty do Stavebního bytového družstva Svatopluk.
Tehdejší správce konkurzní podstaty H-Systemu Karel Kudláček následně umožnil 145 rodinám z Horoměřic a Velkých Přílep domy svépomocí dostavět. „Pan Sýkora tedy opět investoval, a to 2,6 miliónu korun do dostavby a další statisíce do zvelebení domu,“ uvedl zástupce družstva Martin Junek.
Jenže v letech 2000 až 2012 nový správce konkurzní podstaty Josef Mosport pozemky a základy domů ve Velkých Přílepech podle družstevníků postupně odprodal. Někdy samotným družstevníkům, v případě pana Sýkory za nízkou částku realitce.
„Že z toho mohl něco mít? Nebo mohl mít něco proti Romům, ke kterým patřím? Všechno je možné,“ říká dnes 55letý Sýkora, jehož rodině už odpojili plyn, elektřinu a vodu.