Článek
V těchto dvou dnech jsou paraziti velmi aktivní téměř po celé republice. Mezi nejvíce postižené oblasti s vysokým výskytem parazitů dlouhodobě patří střední Čechy a jih Moravy. Regionální hygienické stanice potvrzují vysoká čísla nákazy.
Od začátku roku 2024 až do středy evidovala středočeská krajská hygienická stanice 228 onemocnění lymeskou boreliózou, z toho jen za červenec to bylo 57 onemocnění. V roce 2023 to bylo ke stejnému datu pouze 119 onemocnění, z toho v červenci zaznamenali hygienici jen 16 pacientů. Letošní červenec je tak mimořádný, postižených lidí je 3,5 krát více.

Mapa aktivita klíšťat pro dnešní den
„Výskyt je v letošním roce vyšší zřejmě kvůli vyšší vlhkosti vzduchu na jaře i v létě. V porostech, kde se klíšťatům i jinému hmyzu přenášejícímu lymeskou boreliózu daří, tak vzniká ideální prostředí,“ vysvětlila Novinkám ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Taclová.

Mapa aktivity klíšťat pro zítřek
Mají dost hostitelů
Dost podobné je to i s druhou velmi závažnou nemocí, a to klíšťovou encefalitidou, tedy zánětem mozku. Od začátku roku hygienici ve středních Čechách evidují 34 nemocných, z toho v červenci jich bylo 15, tedy téměř polovina.
„Všechna onemocnění proběhla u neočkovaných osob,“ upozornila Dana Taclová. Vloni bylo nakažených o třetinu méně a až na jednu výjimku i tehdy onemocněli neočkovaní lidé.

Klíště, parazit přenášející závažné nemoci
Proč se parazitům dlouhodobě daří ve středním Povltaví, vysvětlují hygienici tím, že se jedná obdobně jako na jižní Moravě o relativně nízce položený a na nízkou vegetaci bohatý zavodněný region, kde je navíc v lesích a na polích dost zvěře, tedy vhodných hostitelů. „Hmyz přenášející obě nemoci tu má výborné životní podmínky, tedy vlhké a stabilní klima. To platí i pro rezervoárová zvířata, jimiž jsou například zajíci nebo spárkatá zvěř,“ doplnila lékařka.
Na rozdíl od encefalitidy proti borelióze není očkování. Bránit se lze jen používáním účinných repelentů a důslednou kontrolou těla při a po návratu z travnatých a zalesněných území.
Největší hrozba v teple a vlhku
Aktivitu parazitů ovlivňuje počasí. Podle meteorologů je nyní aktivita klíšťat na čtvrtém z pěti stupňů, což znamená vysoké riziko, při němž odborníci radí nesedat a nelehat si v travnatých porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází.
Obecně se dá říci, že nejlépe klíšťatům svědčí teplé a vlhké prostředí, nejhůře se vypořádávají se suchem. „Ideální je teplota kolem 25 stupňů, pod mrakem. Navíc letošní rok je přece jen o něco deštivější. Nynější stav klíšťatům velmi svědčí,“ potvrdil Novinkám Martin Možný z Českého hydrometeorologického ústavu.
O víkendu mají být vedra. „To se dá čekat, že se aktivita klíšťat sníží,“ dodal Možný.