Hlavní obsah

Náhradní orgány loni získal rekordní počet nemocných

3:12
3:12

Poslechněte si tento článek

Stovky životů zachránili loni chirurgové z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Transplantovali vážně nemocným nevídaných 564 orgánů, hlavně ledvin a jater. Především díky žijícím dárcům pomohli dosud nejvyššímu počtu nemocných.

Foto: IKEM

Operace zabrala 15 hodin.

Článek

„Šlo to strašně rychle. Na Nový rok mi ve čtvrt na jednu zavolali z dialýzy z Kolína, ať se připravím, že se mám sbalit a přijede pro mě sanitka. V půl desáté už jsem byla po transplantaci,“ líčí devětašedesátiletá Hana M., které lékaři v IKEM voperovali novou ledvinu od dárce.

Několik let se s nemocným orgánem léčila na nefrologii a chodila na dialýzu, nemocné ledviny mají v rodině. Že něco není v pořádku, zpozorovala paní Hana, když jí začaly otékat nohy a příliš často se zadýchávala.

Kvůli nemoci jí selhávaly ledviny. Druhou šanci dostala od své matky, která jí ledvinu darovala

Zdraví

O transplantaci požádala v létě. „Je to asi týden, co jsem po operaci. Jsem unavená, ale hojí se to prý dobře,“ popsala seniorka. Brzy ji z nemocnice propustí. „Těším se, až si budu moct naplno hrát s vnoučky a všechno dělat pořádně,“ slibuje si.

Foto: archiv IKEM

Devětašedesátiletá paní Hana po úspěšné transplantaci ledviny

Podobně jako ona se loni dočkali ledviny stovky lidí. Lékaři z IKEM od dárců transplantovali nemocným 308 ledvin, ve srovnání s jinými orgány jde o poměrně často nahrazovaný orgán. A tím, že je párový, postačí leckdy nahradit jen jednu ledvinu.

Čtrnácti pacientům museli ale lékaři vyměnit obě.

„Jedná se o ledviny, které nemají samostatně dostatečnou funkci. Pokud ale použijeme celý pár, může jejich kombinace zajistit dostatečnou filtraci u příjemce, který by se jinak transplantace dočkal třeba i výrazně později nebo vůbec,“ podotkl Ondřej Viklický, přednosta Transplantcentra IKEM.

Šest desítek srdcí

Chirurgové v pražském institutu loni transplantovali dosud nejvíce orgánů. Život zachránili dárci 61 nemocným, kteří získali nové zdravé srdce. To je historicky nejvíc za rok.

Snahou lékařů je podle přednosty Kliniky kardiologie v IKEM Josefa Kautznera nastavit proces vyšetřování pacientů s pokročilým srdečním selháním tak, aby zachytili každého, komu by mohla pomoci mechanická srdeční pumpa nebo transplantace.

Narostl i počet nemocných s náhradními játry a došlo na několik unikátních zákroků.

„Mimo jiné jsme provedli v Česku historicky první transplantaci jater od žijícího dárce pro selhání po resekci (vyříznutí části orgánu, pozn. red.) a poprvé také transplantaci u dítěte s akutním jaterním selháním,“ připomněl přednosta Kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk.

Jako první na světě udělali pražští chirurgové také opakovanou transplantaci všech orgánů v dutině břišní s ponecháním původní břišní stěny. K pacientům se loni dostalo 153 jater od dárců a 40 slinivek, které nemocným zkvalitnily život.

V IKEM provedli světově první transplantaci orgánů břišní dutiny a stěny od dvou dárců

Věda a školy

Výběr článků

Načítám