Článek
Řidič nepřišel do práce poslední srpnový den roku 2020 s tím, že má volno. Tvrdil, že dovolenou řádně ohlásil, a proti výpovědi, kterou dostal za neomluvenou nepřítomnost, se bránil v žalobě i tím, že mu nebylo umožněno vybrat nejen čerstvou dovolenou, ale i volno z předchozího roku.
Zaměstnavatel oponoval, že řidič dovolenou písemně nahlásil jen dva dny předem, a to ještě jen na dispečinku, nikoli u vedoucího či na personálním oddělení, a že tedy nebyla dodržena zákonem stanovená lhůta v podobě nutnosti nahlásit dovolenou 14 dní předem.
Dopředu napsal esemesku
Řidičovým trumfem u soudu měly být esemesky z poloviny měsíce, tedy v dostatečném časovém předstihu, že garážmistrovi psal s tím, že od konce srpna prosí o čtrnáctidenní dovolenou. Z garážmistrova čísla pak přišla odpověď, že ředitel dopravních činností ve firmě by mu měl dát během dne své stanovisko.
Nejvyšší soud navrhl zrušit část zákoníku práce
Městský soud v Praze dal řidiči za pravdu s tím, že způsob žádání o dovolenou sice nebyl ideální, ale výpověď pro neomluvenou absenci nemůže obstát, neboť zaměstnavatel věděl, že si řidič vybíral dovolenou ještě z loňského roku. Přitom podle zákona mu měla firma její čerpání do konce června určit, což neudělala. Sama tak podle soudu porušovala pravidla, a nemůže se tedy dovolávat spravedlnosti.
NS: Lhůta dvou týdnů platí
Společnost ale hledala zastání u Nejvyššího soudu a senát v čele s Jiřím Doležílkem se postavil na její stranu. „Ani případné protiprávní nebo nepoctivé jednání zaměstnavatele neopravňuje zaměstnance k tomu, aby i on porušoval pracovněprávní předpisy,“ konstatovali soudci v rozhodnutí, které v těchto dnech zveřejnili na úřední desce.
Nejvyšší soud konstatoval, že lhůtu 14 dnů při hlášení dovolené je potřeba brát jako závaznou s tím, že esemesková komunikace nemůže nahradit řádné ohlášení.
„Oznámením řidiče o čerpání dovolené nemohla být SMS zpráva, neboť tato zpráva nesplňuje podmínky pro doručení písemnosti určené zaměstnavateli prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací stanovené v zákoníku práce,“ dodali soudci.
Případ pak vrátili městskému soudu s tím, aby rozhodl znovu a lépe.