Hlavní obsah

Nahlásit dovolenou jen esemeskou nestačí, rozhodl Nejvyšší soud

Brno

Na stranu firmy, která se dostala do sporu se zaměstnancem kvůli výpovědi, se postavil Nejvyšší soud. Přela se společnost provozující soukromou záchrannou službu a jeden z jejích řidičů. Šlo o to, zda lze nahlásit čerpání dovolené pouhou SMS zprávou a zda nepoctivé jednání zaměstnavatele, který neumožnil řidiči čerpat starou dovolenou, může omluvit porušování předpisů zaměstnancem.

Foto: Milan Malíček, Novinky

Budova Nejvyššího soudu v Brně

Článek

Řidič nepřišel do práce poslední srpnový den roku 2020 s tím, že má volno. Tvrdil, že dovolenou řádně ohlásil, a proti výpovědi, kterou dostal za neomluvenou nepřítomnost, se bránil v žalobě i tím, že mu nebylo umožněno vybrat nejen čerstvou dovolenou, ale i volno z předchozího roku.

Zaměstnavatel oponoval, že řidič dovolenou písemně nahlásil jen dva dny předem, a to ještě jen na dispečinku, nikoli u vedoucího či na personálním oddělení, a že tedy nebyla dodržena zákonem stanovená lhůta v podobě nutnosti nahlásit dovolenou 14 dní předem.

Dopředu napsal esemesku

Řidičovým trumfem u soudu měly být esemesky z poloviny měsíce, tedy v dostatečném časovém předstihu, že garážmistrovi psal s tím, že od konce srpna prosí o čtrnáctidenní dovolenou. Z garážmistrova čísla pak přišla odpověď, že ředitel dopravních činností ve firmě by mu měl dát během dne své stanovisko.

Nejvyšší soud navrhl zrušit část zákoníku práce

Domácí

Městský soud v Praze dal řidiči za pravdu s tím, že způsob žádání o dovolenou sice nebyl ideální, ale výpověď pro neomluvenou absenci nemůže obstát, neboť zaměstnavatel věděl, že si řidič vybíral dovolenou ještě z loňského roku. Přitom podle zákona mu měla firma její čerpání do konce června určit, což neudělala. Sama tak podle soudu porušovala pravidla, a nemůže se tedy dovolávat spravedlnosti.

NS: Lhůta dvou týdnů platí

Společnost ale hledala zastání u Nejvyššího soudu a senát v čele s Jiřím Doležílkem se postavil na její stranu. „Ani případné protiprávní nebo nepoctivé jednání zaměstnavatele neopravňuje zaměstnance k tomu, aby i on porušoval pracovněprávní předpisy,“ konstatovali soudci v rozhodnutí, které v těchto dnech zveřejnili na úřední desce.

Nejvyšší soud konstatoval, že lhůtu 14 dnů při hlášení dovolené je potřeba brát jako závaznou s tím, že esemesková komunikace nemůže nahradit řádné ohlášení.

„Oznámením řidiče o čerpání dovolené nemohla být SMS zpráva, neboť tato zpráva nesplňuje podmínky pro doručení písemnosti určené zaměstnavateli prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací stanovené v zákoníku práce,“ dodali soudci.

Případ pak vrátili městskému soudu s tím, aby rozhodl znovu a lépe.

Brněnský úředník poslal místostarostovi vězeňský mundúr v pracovní době. Vyhazov mu potvrdil Nejvyšší soud

Krimi

Výběr článků

Načítám