Článek
Model, který TOP 09 a občanští demokraté prosazovali, by umožnil doplácet si u nehrazených zdravotních služeb jen částku, o kterou stojí daná věc víc než plně hrazená varianta. Nyní je možnost si lepší péči zaplatit, pak ale člověk musí uhradit plnou cenu, tedy i část, kterou by v případě běžného zákroku stejně hradila pojišťovna.
Podle návrhu by například v případě miniinvazivní operace karpálního tunelu, která vychází v průměru na 4000 korun, by si podle předkladatelů zaplatili pacienti jen 1100 korun, zbytek by pokrylo pojištění.
„Chápu obavy, které mnozí máte, a opravdu si myslím, že by bylo dobré, kdybychom nepolitikařili a zamysleli se nad tím, zda tímto pomůžeme občanům,“ pokusil se na úvod přimět ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) kolegy k podpoře. Návrh byl přiložen jako pozměňovací k novele zákona o veřejném zdravotním pojištění.
Co jsou základní služby
Návrh budil podle ANO i některých koaličních poslanců ale pochyby. Mimo jiné nebylo jasně řečeno, co jsou základní služby a na co by se možnost doplatků mohla vztahovat.
Koaliční STAN vadilo i to, že se taková zásadní změna řeší pozměňovacím návrhem, kde nikdo nemusí dokládat, jaké by to mělo dopady na systém zdravotního pojištění nebo pro kolik lidí by taková změna reálně byla.
Problém viděli i v tom, že by si nemohli lidé sjednat připojištění na tyto služby u své pojišťovny. Nabízet by je mohly jen dceřiné společnosti, a ty má jen Všeobecná zdravotní pojišťovna a Oborová zdravotní pojišťovna.
S pozměňovacím návrhem souhlasila nakonec jen ODS a TOP 09, podpořili to čtyři z 19 lidovců a jeden poslanec za ANO (Taťána Malá). Zbylých 62 poslanců ANO a celé SPD bylo proti. Většina STAN, KDU-ČSL i Pirátů se zdržela.
Na řadě je teď horní komora parlamentu, která ještě může zamíchat s kartami a tento návrh znovu načíst a vrátit zpátky Sněmovně. Původně na něm totiž pracoval zesnulý senátor Roman Kraus (ODS) a poslanci se netají tím, že změnu prosazují i jeho jménem.