Článek
„Mandátový a imunitní výbor došel k závěru, že disciplinární řízení zahájeno nebude, protože to nenaplňuje potřebné podmínky,“ uvedla po skončení jednání předsedkyně výboru Helena Válková (ANO).
Zároveň ale výbor odsouhlasil, že jde o výroky nevhodné a jejich opakování a zintenzivňování může napříště vést k jinému rozhodnutí.
„Nejsme šťastní, jak se nám v uvozovkách kultivuje Sněmovna, takže aspoň je to takové – pozor!“ dodala Válková.
Podle jejího výborového místopředsedy Pavla Staňka (ODS) rozhodně aktuální „pardon“ pro Babiše neznamená, že se nadávání do magorů stane ve Sněmovně standardem. „Byli bychom byli velmi rádi, kdyby to bylo vnímáno jako zdvižený ukazováček, protože bychom neradi projednávali podobné výroky častěji a častěji,“ řekl Novinkám.
Bouřlivé jednání
Jednání bylo neveřejné, nicméně někteří poslanci připustili, že bylo bouřlivé. Podle informací Novinek kvůli chybějícím koaličním poslancům mělo ANO a SPD většinu. Sám Andrej Babiš ani Jakub Michálek se jej osobně neúčastnili.
„Bylo jasně řečeno, že takový způsob urážení a házení špíny nepatří do Sněmovny, a věřím, že v tom nikdo nebude pokračovat,“ komentoval následně jednání výboru Michálek.
„Nekonečné žvanění“. Piráti navrhují upravit jednací řád Sněmovny a zkrátit dobu řečnění
Andrej Babiš na říjnové mimořádné schůzi svolané jeho vlastním hnutím k platům poslanců nejprve označil Jakuba Michálka za sociopata. „Já jsem se ptal jednoho psychiatra na diagnózu a byl jsem upozorněn, že pan kolega není psychopat, ale sociopat,“ prohlásil Babiš.
Následovala označení, že je nebezpečný psychopat posedlý Agrofertem, blázen a magor. Olga Richterová, která jednání v tu chvíli řídila, mu následně vypnula mikrofon.
Babišova útočná reakce přišla poté, co si Michálek dloubl do čerpání dotací pro holding Agrofert, který se sice nachází ve svěřenském fondu, jeho jediným beneficientem je ale stále šéf ANO. Dále zmínil četné případy kumulace funkcí politiky ANO, přestože hnutí v počátcích právě tyto praktiky tepalo.
Šermování psychiatrickými diagnózami
Jednání výboru se odehrálo několik dní poté, co Babiš spustil ve Sněmovně jinou „kanonádu“.
V pátek se snažil onálepkovat psychiatrickou diagnózou předsedu vlády Petra Fialu a jeho duševní zdraví probírat na plénu Sněmovny jako nový bod.
Ministři Fialovy vlády na protest opustili jednání, a tím ho přerušili. Babiš ještě stihl počastovat urážkami předsedu poslaneckého klubu TOP 09. Poté mu opět řídící schůze - tentokrát poslanec jeho vlastního hnutí Aleš Juchelka - vypnul mikrofon.
Andrej Babiš ovšem není jediným, jehož výroky směrem ke kolegům mandátový a imunitní výbor v poslední době řešil. S pokutou 20 tisíc korun za označení Jana Bartoška (KDU-ČSL) za novodobého Hitlera, odešel nedávno šéf SPD Tomio Okamura.
Poslanci tak například i dnes řešili, zda magor je s Hitlerem srovnatelný. Nakonec se rozhodli, že není, a záleží na celkovém kontextu. Podle poslance Staňka například Okamurovi přitížilo, že se pustil do kolegy, který se v tu chvíli nemohl bránit, protože schůzi řídil a pravidla Sněmovny mu osobní reakce nedovolují.