Článek
Silný vítr vál v Alžírsku a Maroku ve středu odpoledne a večer. Ve čtvrtek se dostal nad Francii, odkud poputuje do oblasti Beneluxu a nad Německo. Po jižním okraji tlakové výše se středem nad Skandinávií se dostane i do střední Evropy.
„Výskyt vzduchu s nejvyššími koncentracemi saharského prachu nad naší republikou očekáváme během pátku a soboty, kdy bude v důsledku samočištění a vymývání atmosféry docházet k jeho depozici na zemský povrch i na našem území,” dodali meteorologové.
Zároveň očekávají, že se s ohledem na očekávané srážky se zopakuje situace z 18. února, kdy místy „vypadával déšť zabarvený prachem, který znečisťoval střechy, automobily i jiné povrchy žlutým povlakem, zřetelným po uschnutí kapek”. [celá zpráva]
Meteorologové dodávají, že jde o zajímavý jev, který nemá vážný vliv na lidské zdraví ani letecký provoz.
S pískem ze Sahary v kombinaci se smogem se v posledních dnech potýkají i obyvatelé Velké Británie. [celá zpráva]
Rekordní teploty padly na 104 stanicích
Kromě ne tak častého písku ze Sahary zažívá Česko jev pro letošní rok mnohem obvyklejší - pád teplotních rekordů. Ve čtvrtek byl v Beskydech změněn zápis starý 76 let. Na Lysé hoře bylo 15,2 stupně Celsia.
Ještě tepleji bylo v Plzni, kde meteorologové naměřili 24 stupňů. O čtyři desetiny stupně nižší teplotu pak meteorologové naměřili ve středočeských Neumětelích.
Rekordy padly celkem na 104 stanicích. „Průměrné teploty se pohybují mezi 18 až 22 stupni," citovala ČTK meteorologa ČHMÚ.