Článek
„Nábory se nám nedaří realizovat, jak bychom si představovali, a proto se nevyhneme legislativním změnám,“ řekla ministryně. Dodala, že zájem o vstup do armády je různý podle regionů a například na Moravě není problém získat nové rekruty. V Čechách je tomu naopak.
„A chceme dát do zákona, aby bylo možné v těchto regionech posílit stabilizační příspěvek,“ dodala ministryně. Stabilizační příspěvek se pohybuje mezi sedmi a 12 tisíci měsíčně.
Potíže naplnit jednotku mají například u brigády rychlého nasazení v Žatci. „Tam je podstav 50 procent,“ poznamenala Černochová. Podle ní ale připravují změnu zákonů, tak aby se zlepšily podmínky i pro současné vojáky.
Jako příklad uvedla příspěvek na bydlení. Ten je nyní tři tisíce korun měsíčně. Podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky chtějí nastavit systém příplatků pružně, aby mohli motivovat vojáky ke vstupu do vojska hlavně v profesích a místech, v kterých potřebuje armáda. Průměrný plat vojáka z povolání byl loni 44 982 korun.
Platy plošně neporostou
K plošnému zvyšování tarifních částí platů vojáků asi nedojde. „Zatím nic takového na stole nemáme,“ řekla ministryně na dotaz Novinek. Dodala, že jednání o rozpočtu na příští rok teprve začínají a že je možné, že se zvyšování platů ve státní správě bude ve vládě projednávat. „Rozhodně by to nemělo být tak, že se řekne: valorizujte, ale nezvýší se rozpočet ministerstva, a že budeme valorizovat z peněz na modernizaci,“ řekla ministryně.