Článek
Kroupy zaznamenali lidé například ve Vizovicích. Nebyly příliš velké, aby způsobily škody například na vegetaci.
Podle sadařů není ani jasné, jak úrodu ovlivní náhlé ochlazení po dnech, kdy teploty sahaly na 25. Záležet bude na tom, jak hluboko teploty klesnou a jak dlouho pod nulou budou. Stromům, které už odkvetly, mráz většinou nevadí.
Nejen na východě Moravy, ale i na dalších místech České republiky je většina ovocných stromů už odkvetlá a začínají se tvořit plody.
Podle Evy Svobodové z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR, která se zabývá dopadem změny klimatu na agrosystémy, může chladné počasí poškodit stromy nejvýše lokálně.
„Aby byla poškozená úroda meruněk, které už vytvořily v uplynulých týdnech plody, musely by přijít silnější a déletrvající mrazy. Více jsou ohrožené dosud kvetoucí ovocné stromy, například na Vysočině,“ řekla ČTK Svobodová.
Jak vysoké riziko představuje počasí nejen pro ovocné stromy, ukazuje web AgroRisk v předpovědi na devět dnů. „Velkou roli hraje to, jak dlouho mráz trvá a kde se kvetoucí stromy nachází. Studený vzduch stéká do nižších poloh a v těchto mrazových kotlinách a za jasných nocí je riziko poškození kvetoucích stromů mrazem vyšší,“ vysvětlila Svobodová.
Letošní extrémně teplé počasí, které panovalo celý únor, březen a první polovinu dubna, nastartovalo vegetaci rekordně brzy. První květy u velkopavlovické odrůdy meruněk na jižní Moravě byly zaznamenány 11. března. Nyní už je na jižní Moravě prakticky veškeré ovoce včetně jabloní po odkvětu. Ve středních polohách, jako je kraj Vysočina, jsou v polovině dubna stromy v plném květu. Vpády studeného vzduchu přitom v Česku hrozí vždy až do poloviny května.