Hlavní obsah

Na výsledky přijímaček si žáci počkají měsíc

5:40
5:40

Poslechněte si tento článek

Žáky, kteří v posledních dnech podstoupili jednotnou přijímací zkoušku, čeká ještě zkouška trpělivosti. Výsledky a s nimi i jméno školy, kam v září nastoupí, se totiž dozvědí až 15. května. Oproti dřívějšku, kdy nefungoval digitální systém přijímacího řízení, si tedy počkají asi o 14 dní déle.

Foto: Miroslav Chaloupka, ČTK

Jednotné přijímací zkoušky v řádném termínu proběhly od 14. do 16. dubna. Ilustrační foto

Článek

„Měsíc je velmi dlouhá doba, a vlastně se tím prodlužuje stres a nejistota dětí. Čím déle v tom jsou, tím náročnější to je. Může to ovlivnit jejich soustředění ve škole, ale také jejich náladu i vztahy v rodině. Působí to tedy nejen na děti, ale i na rodiče, kteří to samozřejmě prožívají také,“ řekla Novinkám dětská psycholožka z Centra Locika Tereza Tetourová.

Nespokojení jsou kvůli tomu právě i rodiče školáků, kteří se snaží dostat na střední školy nebo víceletá gymnázia. „Čekat na tak zásadní rozhodnutí měsíc mi připadá minimálně neadekvátní, pokud ne bizarní. Chápu, že existují důvody, proč nelze znát výsledek hned, ale až za měsíc?“ podivoval se otec jedné deváťačky.

Jednotná přijímací zkouška se letos týká asi 124,6 tisíce dětí, z toho 98 130 míří na čtyřleté nebo kratší maturitní obory. Testy skládaly z matematiky a češtiny ve dvou termínech, přičemž se jim počítá pouze lepší výsledek.

Na dlouhé čekání žehrali rodiče a žáci už vloni, kdy Cermat poprvé spustil digitální přihlašovací systém DiPSy a čekání se oproti roku 2023 asi o dva týdny prodloužilo. Celý systém tehdy prošel změnou, která spočívá v navýšení počtu přihlášek na tři a zavedení prioritizace.

Děti si od té doby již při podávání přihlášek volí, na kterou školu chtějí nejvíce, co je druhá volba a co třetí. Po vyhodnocení jsou automaticky přijaty na školu podle toho, jak dobře si u přijímaček vedly, a podle nastavených priorit. Odpadla tím nutnost nosit do škol zápisové lístky, odpadl i případný proces odvolávání.

Výsledky se dozvědí všichni najednou

Hlavním důvodem zdržení je podle ředitelky Cermatu Barbory Rosůlkové to, že se zároveň zavedlo „čekání“ na děti, které zkoušky například kvůli nemoci skládají v náhradních termínech, což před digitalizací nebylo. Letos náhradní termíny připadnou na 29. a 30. dubna a podle odhadů se budou týkat asi 1000 až 1500 dětí.

„Aby bylo možné děti podle prioritizace rozřadit do škol, čeká se na náhradní termín, jinak by ten systém se třemi přihláškami nefungoval,“ popsala Rosůlková. Školy by si podle ní musely nechávat volná místa pro děti v náhradních termínech, což by systém narušilo.

„Dříve se třeba děti rychleji dozvěděly výsledek, ale některé nevěděly, jestli budou přijaty, protože musely čekat, až všichni odevzdají zápisové lístky na školu, kam skutečně nastoupí. Teď už každý hned ví, kam je přijatý a kam ne,“ vysvětlila.

Samotné vyhodnocování zkoušek probíhá centrálně, stejně jako dříve. Školy nejdříve zašlou Cermatu naskenované záznamové archy, uzavřené otázky s výběrem z možností jsou pak vyhodnoceny strojově a následně zkontrolovány člověkem. Otevřené otázky mají na starosti tzv. hodnotitelé Cermatu.

Výsledky z jednotných zkoušek 7. května putují zpět do škol, kam se konkrétní žák hlásí. Školy k nim případně přičtou body za vysvědčení, pohovory nebo další zkoušky, pokud k nim přihlížejí. Takto upravené výsledky vloží do systému DiPSy.

„Pak se spustí algoritmus a ten děti podle priorit rozřadí do škol,“ dodala Rosůlková.

Odborníci to chválí

„Když se podíváme zpětně, tak celý proces vlastně dříve trval déle. V okamžiku, kdy jste se dozvěděli výsledky, tak byl čas na rozmyšlenou a následně bylo nutné odnést zápisový lístek. Škola do té doby nevěděla, kdo do ní nastoupí, což komplikovalo případné druhé kolo, odvolání a tak dále,“ popsal Novinkám Tomáš Matoušek z organizace EDUin.

Jak upozornil, dnes školy již od uzavření podávání přihlášek vědí, kolik žáků je má v jaké prioritě, a mohou s tím pracovat.

„Na začátku to sice nějakou dobu trvá, ale potom to ulehčí jak rodičům, tak samotným školám. Výsledkem bylo, že v minulém roce bylo hned v prvním kole 94 procent uchazečů přijato na jednu ze zvolených škol. To je obrovský úspěch a velká výhoda,“ pochválil Matoušek.

Z dat ministerstva školství navíc plyne, že téměř 75 procent dětí bylo přijato na školu s prioritou jedna, asi 17 procent na druhou volbu a jen 8 procent na třetí.

„Pokud se děti nedostanou na svou první volbu, ale třeba na druhou, a rozhodnou se, že na školu jít nechtějí a odmítnou ji, tak se tím nedostanou automaticky na třetí školu,“ varoval Matoušek.

Současné nastavení je však podle něj výhodnější i pro ty, kteří se v prvním kole nikam nedostanou, protože je nečeká odvolávání a čekání na uvolněná místa. Místo toho se mohou do 26. května v systému DiPSy přihlásit do druhého kola přijímacího řízení.

Výběr článků

Načítám