Článek
„Noční teploty u nás na svazích, kde máme při švestkových sadech i meteorologické stanice, zatím dosahují pouze minus jednoho až minus dvou stupňů. Trnky jsou teprve v zelených pupenech. Takže nemáme obavu, že by měly utrpět,“ sdělil Novinkám a Právu Jiří Koňařík, který zodpovídá za sady vizovické likérky Jelínek.
Mrznout má podle něj i v úterý. „Pokud ale vydrží teploty do minus dvou stupňů, neměly by být žádné problémy. To by měly přežít trnky všude,“ podotkl Koňařík.
U třešní je podle něj situace obdobná jako u švestek. Stromy jdou teprve do pupenů.
Pokud by současné mrazy přece jen způsobily újmu u některých ovocných stromů, poznají to pěstitelé za několik dnů. A to zhnědnutím blizny květu schovaného v pupenu nebo opadnutím pupenu, ve kterém je zárodek plodu.

Pondělní sněžení na VizovickuVideo: Aleš Fuksa, Novinky
Podle meteorologů by měly nejnižší teploty být ve středu, při vyjasnění by mohly klesnout až k minus třem stupňům Celsia.
Loni úroda ovoce v Česku podle ČTK kvůli mrazům klesla v porovnání s průměrem předchozích pěti let o 65 procent na 48 058 tun ze 138 445 tun. Na kompenzace škod ovocnářům Evropská unie a Česká republika vyčlenily 445 milionů korun, o podporu požádalo 539 pěstitelů.