Hlavní obsah

Na Ukrajinu poslali 12 tisíc dronů, teď spolek sbírá na plastickou trhavinu

Spolek Nemesis vybral ve sbírce na nákup dronů pro ukrajinské síly už 203 miliony korun a za ně nakoupil 15 tisíc dronů. Z nich už 12 tisíc poslal ukrajinské armádě.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Spolek Skupina D, který sbírá peníze na drony Nemesis, které posílá na Ukrajinu na archivním snímku. Zleva náčelník Generálního štábu Armády ČR a čestný předseda spolku Karel Řehka, Milan Mikulecký, Jan Veverka, Martin Kroupa, herec Ondřej Vetchý, Mikuláš Kroupa a Otakar Foltýn pózují s dronem.

Článek

Spolek, za kterým stojí například herec Ondřej Vetchý nebo náčelník generálního štábu Karel Řehka, uspořádal novou sbírku pod jménem Spravedlivá odplata.

Z výtěžku chce nakoupit plastickou trhavinu pro diverzní akce ukrajinských sil a také pro práce při odminování ukrajinského území.

„Byl jsem na Ukrajině svědkem, jak sbírají nevybuchlé dělostřelecké granáty a řežou je speciální pilou a získanou trhavinu potom recyklují. A proto jsme se domluvili, že uděláme sbírku na plastickou trhavinu, která je na manipulaci bezpečnější,“ řekl na tiskové konferenci bývalý voják Jan Veverka, jeden ze zakladatelů spolku Skupina D, která za spolkem a sbírkou stojí.

Trhavinu budou podle něj dodávat ukrajinským bezpečnostním silám prostřednictvím ukrajinské ambasády v Praze, která bude výbušninu sama nakupovat za vybrané peníze.

Jak létají drony, na něž se Češi skládají Ukrajině? Ovládání není jednoduché

Domácí

Dodávky dronů budou podle spolku pokračovat, do Vánoc by mělo na Ukrajinu odejít tři tisíce dalších FPV dronů. Což jsou malé stroje, které operátor pilotuje pomocí ovladače a pohyb dronu sleduje pomocí speciálních brýlí. Podle Veverky se dodávky na čas zastavily, protože byl problém se získáním licence. Projekt má sice podporu vedení armády i Hradu, ale výhrady k dodávkám má ministryně obrany Jana Černochová.

„Solidarita Čechů je uklidňující“

Předseda spolku Vetchý poznamenal, že se o Češích říká, že jsou bezohlední a že myslí jen na sebe, ale opak je podle něj pravdou. „Solidarita Čechů je uklidňující,“ uvedl. Pomáhat Ukrajincům je podle něj správné, protože pomáháme nejen napadeným sousedům, ale zároveň chráníme i vlastní zájmy. „Pokud ta válka dopadne špatně, tak musíme počítat s tím, že nastane masivní příliv například milionu frustrovaných ukrajinských mužů, kteří by bez pochyby otřásly naším bezpečnostním systémem,“ dodal Vetchý.

Předseda správní rady Post Bellum a člen spolku Martin Kroupa poznamenal, že byl před pár týdny v jihoukrajinském Chersonu, který je pod každodenní palbou z druhé strany Dněpru, kterou okupují ruské síly. „Rusové tam útočí na civilisty pomocí dronů, říká se tomu safari na lidi. Když jsem tam byl, tak po útoku dronem zemřeli lidé na autobusové zastávce,“ uvedl Kroupa. Dodal, že mluvil s veliteli místních ukrajinských sil, kteří mu řekli, že plastická trhavina má pro diverzní akce vůči okupantům všestranné využití.

Bezpečnostní analytik a zakladatel spolku Milan Mikulecký poznamenal, že aby se vyhnuli výhradám, jestli nakládají s nasbíranými penězi transparentně, tak nechali účetnictví projít auditem. Ten například ukázali poslancům z branného výboru nebo prezidentu Petru Pavlovi. „Zájem o to, jak hospodaříme, projevil i Andrej Babiš, tak jsme mu ukázali forenzní audit a on se s jeho výsledky seznámil,“ dodal Mikulecký.

Na drony pro Ukrajinu vybrali Češi přes 140 milionů. Spolek hledá peníze i za hranicemi

Domácí

Výběr článků

Načítám