Článek
V Kokašicích žije podle posledního sčítání 249 lidí. „Máme tady zhruba čtyřicet sociálně slabých na dávkách. Většina z nich jsou nezaměstnaní nebo v invalidním důchodu. A polovinu tvoří romská komunita,“ nastínil Novinkám Vojtěch.
Podle něj uvedená skupina obývá nevyhovující zázemí, kde platí soukromníkovi vysoký nájem. „Kvete nám tu obchod s chudobou,“ zdůraznil. Komplikací je podle starosty také to, že někteří z nich nejsou vůbec přihlášeni k pobytu v Kokašicích. „Kvůli drahému nájmu už jim pak nezbývá moc peněz. Dluží za odpady, neplní si i další závazky vůči obci, ruší noční klid,“ vyjmenoval. Následně vznikají mezi obyvateli spory.
Vojtěch doplnil, že děti bohužel nechodí do školy a běhají samy venku. „Nejsou příliš oblečené, vybírají kontejnery s oděvy. V létě se nám na zahradách ztrácí ovoce a zelenina,“ řekl.
U nové superdávky bude majetkový test. Chceme vědět, kam jdou peníze, hájí to Jurečka
Podle něj by řešením byla jednak povinná evidence obyvatel v místě, kde ve skutečnosti žijí, a také kontrola sociálních dávek. „Ty by se měly vyplácet za striktnějších podmínek, třeba pokud děti chodí opravdu do školy,“ navrhl.
Podobnou zkušenost má Lumír Kadlec (SNK), jenž vede nedaleké Bezdružice. Boj s chudobou označil během pondělní diskuse za velmi těžký. „Podnikatelé si koupí zříceninu a potom do ní nastěhují jednu dvě romské rodiny a vydělávají na nájmu třeba i patnáct tisíc,“ vyčíslil Kadlec.
Dodal, že dávky se v některých případech zneužívají, což je špatně. S jeho názorem souhlasil Jindřich Sitta, jenž na debatu dorazil. „Nemůže to být tak, že někteří mají na příspěvcích víc než lidé, kteří chodí do práce,“ zlobil se.
Ministr vnitra podotkl, že se připravuje revize sociálních dávek, kdy zpřísní určité požadavky pro jejich vyplácení. „Jedním z kritérií by měla být právě docházka dětí do školy, případně řešení exekucí a podobně,“ podotkl Rakušan.
Za důležité považuje takzvané sdružené kontroly, na nichž by se podíleli policisté či zástupci úřadu. Ti by se mimo jiné zaměřili na podmínky, v jakých lidé žijí, pronajímatele a jejich živnostenské oprávnění. „Tím se vytváří tlak na ubytovatele, aby neposkytovali nevyhovující ubytování. Je to cesta, jak situaci ovlivnit,“ konstatoval.