Článek
Lesníci tak museli mnohem častěji prověřovat v lesních porostech funkčnost oplocenek a oplůtků, které chrání buky, javory, jeřáby a jedle před okusem. Kontrolují, jak jsou chráněné zmíněné listnáče a jedle, které se do šumavských lesů vysadili v minulých letech.
Jak připomněl mluvčí parku Pavel Pechoušek, tato ochrana je důležitá, neboť vyšším počtem listnáčů a jedlí ve smrkových porostech se lesy stávají postupně odolnější vůči větru i kůrovci. Pokud by panovala normální zima, jak podotkl mluvčí parku, zvěř by už byla v přezimovacích obůrkách, kde by hledala potravu. Zatím ale zůstávala v lesích a může tak způsobit škody na porostech. Nebezpečím pro mladé stromky jsou však v teplé zimě i myši.
Prevencí škod je regulace lovem
„Počasí, které dosud panovalo, nenutilo jelení zvěř žijící na území národního parku vyhledávat útočiště v přezimovacích obůrkách, které ji v tuhých šumavských zimách poskytují plnohodnotnou zimní potravu. Relativní teplo a mimořádně nízká sněhová pokrývka jim letos umožnily přístup k potravě i mimo obůrky. Zvěř se proto pohybuje na mnohem větším území než obvykle a mohla by si přilepšit i na výsadbách listnatých dřevin a jedle,“ popsal Právu současný stav náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava pro lesní ekosystémy Jan Kozel.

Mladé buky zlikvidované od myší.
Připomněl, že nejlepším prostředkem prevence škod způsobených zvěří je účinná regulace jejího počtu lovem. Na Šumavě chybí přirození predátoři jelení zvěře a tak je jejich náhrada lovem nedílnou součástí péče o les. Stavba oplocenek představuje pouze efektivní doplněk.
Situace se ale nyní příchodem mrazů a vydatného sněžení může během několika dnů významně změnit, neboť jelení zvěř se zřejmě přesune za potravou i do dosud málo obsazených přezimovacích obůrek v nižších a teplejších částech NPŠ především v oblasti Českých Žlebů a Nové Pece.