Článek
Rekonstrukce jednoho z klíčových manévrů francouzského vojska při obraně Prateckých výšin při památní bitvě tří císařů dne druhého prosince 1805 byla dominantou třídenního programu vzpomínkových akcí, věnovaných 201. výročí vojenského střetu vojsk francouzského císaře Napoleona I. s armádami rusko-francouzských spojenců.
Letošní bojová ukázka byla počtem účastníků v uniformách (1000) i diváků (4000) mnohem menší než loňská monstrakce, věnovaná kulatému jubileu. I když byla na bitevním poli pouze čtvrtina vojáků, byla bitevní scéna divácky nepoměrně vděčnější, protože se odehrála na menším prostoru a vojska při ní útočila do kopců, takže byl ze všech stran dobrý výhled.
Ocenil to i předseda Středoevropské napoleonské společnosti Ivan Vystrčil, který vojákům velel. Bitvě přihlížel i lichtenštejnský princ Alois, Syn Hanse Adama II. Podle pořadatele Miroslava Jandory jej ukázka střetu, kterého se zúčastnili před 201 lety dva jeho předkové, zaujala natolik, že přislíbil možné převzetí záštity nad příštím ročníkem vzpomínkových akcí.
Během bitevní ukázky, při které vojáci se 600 puškami a 30 děly spotřebovali na tři sta kilogramů střelného prachu, nedošlo podle dosavadních informací k žádnému zranění. Podle policejního mluvčího okresu Brno-venkov Aleše Mergentala nedošlo letos k žádným větším dopravním komplikacím, k parkování zhruba pěti stovek aut posloužily krajnice okolních silnic.
Vzpomínkové akce pokračují přehlídkami vojsk ve Slavkově a ve Šlapanicích, večer bude za přítomnosti představitelů Vojenské akademie Mikuláše Zrinského z Budapešti odhalen pomník padlým vojákům uherských pluků v Telnici. V neděli se uskuteční tradiční pietní akt k uctění památky 20 000 padlých vojáků na Mohyle míru u obce Prace.