Článek
Podle Jindřicha Ondruše, ředitele Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které má chatu ve správě, by hrubá stavba měla stát do konce letošního roku.
Libušín, symbol beskydských Pusteven, patřil k oblíbeným cílům českých i zahraničních turistů. Vznikl v roce 1899 podle návrhů slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Jméno nesl po kněžně Libuši.
Po požáru sbírali odborníci zbylé ohořelé kusy, část z nich se podařilo rekonstruovat, nebo posloužily jako podklad pro tvorbu nových prvků.
Na obnovu Libušína byla vypsána sbírka, do které se na darech od lidí, obcí, měst, krajů a dalších institucí sešlo na 16 miliónů korun. Významně přispělo i ministerstvo kultury, velká část prostředků na obnovu, která přijde asi na 100 miliónů korun, půjde z pojistky.
Lesy ČR věnovaly na obnovu Libušína dřevo, které se těžilo v zimě v nejbližším okolí chaty podobně jako při původní stavbě. Těžbu a svoz zajistily rovněž jako dar Vojenské lesy a statky ČR. [celá zpráva]
Z torza použitelné jen málo
„Tesaři v odborné firmě, která má zkušenosti s podobnými opravami, museli dodržet tradiční postupy uložení a opracování dřeva,“ zdůraznil Jindřich Ondruš.
Jen asi 20 procent trámů je v nové stavbě původních, získaných z torza chaty po požáru. Roubení začalo v nejstarší části objektu zvané Parmova krčma. Ohořelé zbytky na spáleništi chránila před zahájením obnovy před drsnými klimatickými podmínkami Beskyd silná střešní konstrukce, ta bude odstraněna asi na podzim.
Prozatímní vyšetřování vedlo kriminalisty k závěru, že požár vznikl v tělesu komína. Obvinění z obecného ohrožení sdělili padesátiletému muži z Karvinska, který se v roce 2007 podílel na opravách komínů Libušína. Případ mířil k soudu.
„Spis se nám od soudu vrátil k dalšímu prošetření, aktuálně byl zadán nový odborný posudek,“ sdělil v pátek Právu mluvčí vsetínské policie Vladislav Malcharczik.
Chata by měla opět začít sloužit na podzim 2019.