Článek
Vláda chtěla, aby zákon platil již od 1. září. Prezident měl v takovém případě čas na podpis do 31. srpna. Jenže novelu podepsal až o den později, čímž posunul její účinnost o měsíc, tedy na 1. října.
„Na pana prezidenta se kvůli delší době podpisu novely nezlobím. Potkal jsem se s ním, snažil jsem se mu všechno vysvětlit. Klíčové je, že nakonec zákon podepsal,“ uvedl v neděli v Partii na CNN Prima News Jurečka.
Současně ale připustil, že do předčasného důchodu by kvůli odkladu zákona o měsíc mohlo jít až 10 tisíc lidí. „Příští rok by to mohlo stát až 4 miliardy korun,“ řekl Jurečka.
Pavel podepsal penzijní novelu
Konkrétně zákon totiž například vedle zpomalení řádné lednové valorizace penzí přinese právě zpřísnění pravidel předčasných důchodů. Předčasný důchod bude podle předlohy možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo nynějších až pěti let.
Počínání prezidenta naopak ostře zkritizoval v diskusním pořadu Partie poslanec ANO Juchelka. Tomu vadí, že prezident dal na chvíli naději lidem, kteří mohli jít do předčasného důchodu za starých podmínek.
„Po 16 hodinách řekl, že ale nakonec zákon podepíše. Podle mého si zahrává s důvěrou lidí v politiku. Je to bezohledné, protože lidem přes noc ztížil podmínky,“ uvedl v pořadu Juchelka.
Zdůraznil také, že nerozumí komunikaci Hradu a nechápe jeho politikaření. „Je to hraní si s nadějí. To na tom skutečně kritizuji,“ prohlásil Juchelka.